p2

p2
Είδαμε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο. Είδαμε ένα συγκλονιστιστικό Β΄ μέρος. Είδαμε ένα πραγματικό τοπικό ντέρμπυ που τα είχε όλα και μέχρι την τελευταία φάση του μας κράτησε σε αγωνία

Άγχος στο ξεκίνημα και για τους δύο μοναμάχους.. νευρικότητα.. κλειστές άμυνες... αργός ρυθμός.... μέτριο θέαμα στο πρώτο ημίχρονο...

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως άλλαξαν όλα, ο ρυθμός ανέβηκε, ΠΑΟΚ Σταυρού και Άη-Γιώργης βελτίωσαν την απόδοσή τους έκαστος και η εξέλιξη του ντέρμπυ μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τελικό σφύριγμα.

p4

p4

Έτσι λοιπόν από το 45΄μέχρι το τέλος είχαμε πιο γεμάτο παιχνίδι: με γκολ και φάσεις μέχρι το 90+ λεπτό, με θέληση για το αποτέλεσμα από όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν, καθώς και με παράπονα για την διαιτησία (από την ΑΕ Αγίου Γεωργίου για μια φάση στο 82ο λεπτό όπου ζήτησε πέναλτυ) και φυσικά με μεγάλη αγωνία μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Με δυό λόγια: έτσι όπως θέλουμε όλοι να βλέπουμε ένα τοπικό ντέρμπυ αντάξιο της πραγματικής αξίας των συλλόγων μας!!!

p3

p3

Ένα τοπικό ντέρμπυ με ''δύο αγωνιστικά πρόσωπα''  (Α΄και Β΄ μέρος) βρήκε τελικό νικητή τον ΠΑΟΚ Σταυρού που ήταν εμφανώς καλύτερος σε όλη την διάρκεια του ματς και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες στα καρέ των φιλοξενούμενων.

ΟΙ γηπεδούχοι παρά την γενική μετριότητα του Α΄ μέρους ευτύχησαν να προηγηθούν στο 38ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία του Νίκα, με γκολ του Φώτη Τσαναξή που με άπιαστο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έγραψε το 1-0.

Ο Φώτης αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την φανέλα του ΠΑΟΚ Σταυρού και με το καλημέρα έδειξε πως θα βοηθήσει τα  μέγιστα στην φετινή προσπάθεια του Δικέφαλου.

p6

p6

Με την έναρξη της επανάληψης και οι δύο μονομάχοι μπήκαν ασφαλώς πιο αποφασισμένοι να φύγουν από το παιχνίδι με αγωνιστικό κέρδος βαθμών ο καθένας για τους δικούς του στόχους και όπως ήταν φυσικό άλλαξαν τόσο ο ρυθμός όσο και το θέαμα του αγώνα εμφανώς προς το καλύτερ.

Ο Πέτρος Σαλέπης μετά από την αναγκαστική αποχώρηση του Γ. Ταξιάρχου για τον Δικέφαλο, πέρασε στο παιχνίδι τον Παναγιώτη Νουράκη στην άμυνα και ανέβασε τον Σαιμίρ Χατζηλάρι στα χαφ.

p5

p5

Μια κίνηση που βγήκε Ματ αφού ο Σαιμιράκος εκτός του ότι πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στον χώρο του κέντρου, απέδειξε ότι φοράει και ''βαρύ νούμερο παπούτσι'' όταν στο 48ο λεπτό με ΑΨΟΓΟ πλασέ εκμεταλεύτηκε στιγμιαίο λάθος των φιλοξενούμενων και έγραψε το 2-0.

Και εκεί που όλοι πίστεψαν ότι τελείωσαν τα πάντα και ότι κλειδώθηκε το σκορ, η ΑΕ Αγίου Γεωργίου απέδειξε ότι είναι σκληρό καρύδι και πως θα είναι θανάσιμο λάθος για όποιον την υποτιμήσει αγωνιστικά.

Στο 65ο λέπτο ο αγέραστος Μάρκος Τσεκούρας με πολύ έξυπνη κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στην ρίζα του δοκαριού του αλάνθαστου σε όλο το ματς Θανάση Κιουπτσή και μετά να περάσει την γραμμή παρά την φιλότιμη προσπάθεια των αμυντικών να διώξουν.

tr2

tr2

Το 1-2 ήταν γεγονός και ο δρόμος που υπολείπονταν μέχρι το τέλος ήταν μακρύς ....

Οι φιλοξενούμενοι με αιχμές του δόρατος τον Γιάννη Αλευρά και με τον πρωτοεμφανιζόμενο με την φανέλα τους Λευτέρη Χαρίση, προσπάθησαν με θέληση και αγωνιστικό πείσμα να φτάσουν στην ισοφάριση.

p9

p9

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε ιδιαίτερη αγωνία μέχρι την λήξη και αποζημίωσε με τον καλύτερο τρόπο τους πολλούς φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν από όλα τα γύρω χωριά μας στις κερκίδες.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητές τους γηπεδούχους και όλους τους παίκτες να αγκαλιάζονται συγχαίροντας ο ένας τον άλλο.

Και αυτό είναι για ακόμα μία φορά(!) η μεγαλύτερη νίκη των παιδιών μας!

p7

p7

(Το ρεπορτάζ από τον ιστότοπο του ΠΑΟΚ Σταυρού:)

ΠΑΟΚ Σταυρού - Α.Ε Αγίου Γεωργίου 2-1

Πολύ καλή εμφάνιση και δίκαιη νίκη για την ομάδα μας με σκόρ 2-1 στο τοπικό ντέρμπι με την ΑΕ Αγίου Γεωργίου.
Τα γκόλ της ομάδας μας πέτυχαν ο Φώτης Τσαναξής 38' (1-0) στο ντεμπούτο του με την φανέλα του ΠΑΟΚ Σταυρού και ο Σαιμίρ Χατζιλάρι 47' (2-0).
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 65ο λεπτό.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας για την μεγάλη προσπάθεια και την σπουδαία νίκη.