Κυπαρίσσης και Πασσαλής ξετίναξαν αράχνες και δίχτυα: Βρασίδας - Ζαγκλιβέρι 5-3 (photos)

p3

p3
Ονειρικό ξεκίνημα στα δύο πρώτα φετινά παιχνίδια για τον Βρασίδα Βρασνών που βλέπει τον 5ο όμιλο από το ρετιρέ της βαθμολογίας και τους παίκτες του να ξετινάζουν δίχτυα και.. αράχνες με ρυθμό πολυβόλου!

Με συγκομιδή έξι βαθμών και με επίτευξη επτά γκολ στην επίθεση η ομάδα των Πράσινων έχει ξορκίσει για τα καλά τα ''φαντάσματα'' από τα άσχημα ξεκινήματα των περασμένων ετών στην Β΄ κατηγορία που του στερούσαν πολύτιμη δυναμική και βαθμούς.

Φέτος ο Βρασίδας δέιχνει πιο ώριμος από ποτέ, πιο αποφασισμένος από την αρχή και σίγουρα πολύ πιο δυνατός αφού έχει ενισχυθεί (μαζί και με τα παιδιά που ανέβηκαν και εξελίσονται από την Ακαδημία Βρασνών όπως ο μικρούλης Τερζής) σε θέσεις που δίνουν την πολυτέλεια περισσότερων επιλογών στον κόουτς Μίλτο Τραικούδη να καταστρώνει τα αγωνιστικά πλάνα του.

Ποτέ άλλοτε δεν θυμάμαι Χαλκιά, Καδούδη, Βασίλη Κεφαλά ταυτόχρονα στον πάγκο, να περνούν στον αγωνιστικό χώρο στο Β΄ μέρος και να δίνουν νέα φρεσκάδα και ορμή στην ομάδα !!! Αν συνυπολογίσουμε και τον Παντελή Ιωαννίδη που ήταν στην κερκίδα λόγω προβλήματος με το πόδι του, φανταστείτε τι επιλογές (και ευχάριστος πονοκέφαλος...) υπάρχουν στα χέρια του κόουτς εν αντιθέσει με προηγούμενα χρόνια.

Μαζί με όλα τα προηγούμενα, τα χαμόγελα πληθαίνουν για τον κόσμο των Βρασνών από το φανταστικό φορμάρισμα των Αντώνη Πασσαλή που μοιάζει σεληνιασμένος στο ξεκίνημα, του ''ζωγράφου'' Ντίνο Κυπαρίσση και του βράχου Μπάμπη Παπαθανασίου που δείχνει ότι τα πόδια του είναι σιδερένια πλέον (και στο σημείο αυτό να φτύσουμε όλοι να μην τον ματιάξουμε).

Όλα αυτά μαζί με την θέληση και την αγωνιστική διάθεση όλων των παιδιών της ομάδας, φέρνουν τον Βρασίδα εκτός από την θέση οδηγού του ομίλου, να εκπέμπει και έναν αέρα ωριμότητας, σιγουριάς και δύναμης. Στοιχεία που κατά την γνώμη μου μπορούν να τον ωθήσουν σε μεγαλες πτήσεις για φέτος.

v1

v1

Ας δούμε τώρα το ρεπορτάζ από τον ιστότοπο του Βρασίδα:

Βρασίδας: Νίκη, σκορ και θέαμα....

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη με το χορταστικό 5-3 σημείωσε η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο μας με αντίπαλο την ομάδα του Απόλλωνα Ζαγκλιβερίου.

Τον πρώτο της αγώνα μπροστά στο κοινό της για την φετινή αγωνιστική περίοδο έδωσε η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα και οι ποδοσφαιριστές μας φρόντισαν να μας αποζημιώσουν όλους σημειώνοντας πολλά τέρματα και προσφέροντας κατά διαστήματα όμορφο θέαμα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά για την ομάδα μας με πλήρη κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο και  με τον Αντώνη Πασαλή να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την πρώτη αγωνιστική σημειώνοντας δύο τέρματα μέχρι το 15'!

p6

p6

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα μας αφού έδωσε χώρο στους αντιπάλους μας, οι οποίοι έγιναν απειλητικοί σε αρκετές περιπτώσεις, με την άμυνα μας όμως να ανταποκρίνεται με ψυχραιμία. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου η ομάδα μας θα ξανακερδίσει το παιχνίδι του κέντρου και αν οι Πασαλής και Τερζής ήταν λίγο πιο εύστοχοι, το σκορ θα είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις.

Το σκορ όμως δεν άλλαξε και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 2-0 να δίνει στην ομάδα μας σαφές προβάδισμα για την νίκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Ζαγκλιβερίου να επικρατεί κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο των ποδοσφαιριστών μας, οι οποίοι έμοιαζαν να έχουν μείνει στα αποδυτήρια. Μείωση του σκορ σε 2-1 στο 48' και δύο χαμένες ευκαιρίες για τους αντιπάλους στο επόμενο δεκάλεπτο, έκρουσαν τον κώδωνα του κινδύνου για παίκτες και προπονητή.

Οι αλλαγές των Βασίλη Κεφαλά και Αντώνη Χαλκιά σε πρώτη φάση και Κώστα Καδούδη λίγο αργότερα, έδωσαν την απαραίτητη φρεσκάδα στην ομάδα για να αντιδράσει.

p4

p4

Το ξεκίνημα έγινε στο 70' με τον Βασίλη Κεφαλά να κυνηγά μια χαμένη μπαλιά στο χώρο του πλαγίου άουτ, να κερδίζει την μπάλα από τον αντίπαλο και στην σέντρα που επιχειρεί  στην καρδιά της μικρής περιοχής θα αναγκάσει τον αντίπαλο αμυντικό να την σπρώξει μόνος του στα δίχτυα.

Τα πράγματα θα απλουστεύσουν περισσότερο στο 75' όταν και η αντίπαλη ομάδα θα μείνει με παίκτη λιγότερο.

v2

v2

Η συνέχεια ανήκει στον Ντίνο Κυπαρίσση ο οποίος στο 80'  με κεραυνό εκτός περιοχής θα στείλει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της αντίπαλης εστίας με την ομάδα του Ζαγλκιβερίου  όμως να απαντά δύο λεπτά αργότερα.

Στο 85' νέος κεραυνός του Ντίνου Κυπαρίσση και νέο ραντεβού με τις...αράχνες στο δεξί παραθυράκι, με όλο το γήπεδο να επιβραβεύει τον Ντίνο και τους συμπαίκτες του για την εμφάνιση τους.

Το παιχνίδι θα λήξει με ακόμα ένα γκολ από πλευράς Ζαγκλιβερίου για να φτάσουμε έτσι στο τελικό αποτέλεσμα 5-3!

p5

p5

Η ομάδα μας έδειξε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική πολύ καλά στοιχεία τα οποία μας κάνουν να αισιοδοξούμε ότι  και η συνέχεια θα είναι ανάλογη.

Σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να διορθωθούν, με κυριότερο την φυσική κατάσταση, αλλά σε γενικές γραμμές η ομάδα δείχνει  να βαδίζει στον σωστό δρόμο. Επ' ευκαιρίας του αναγκαστικού ρεπό που θα έχει η ομάδα μας την επόμενη αγωνιστική ο προπονητής μας θα έχει την ευκαιρία να δουλέψει πάνω σε αυτές τις αδυναμίες της ομάδας ούτως ώστε η ομάδα μας να εμφανιστεί ακόμα πιο δυνατή στην επανέναρξη των υποχρεώσεων της.

Συγχαρητήρια σε όλους για την νίκη και καλή συνέχεια και στην ομάδα του Απόλλωνα Ζαγκλιβερίου.