Σε ματς θρίλερ ζευγάρωσε νίκες το Παιδικό του Αριστοτέλη με την Ηλιούπολη του Ν. Χατζηβρέτα

p1

p1
Γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ - ΕΛΠΙΔΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 35 -33 με ένα συγκλονιστικό φινάλε και ζευγάρωμα για τις νίκες των Παίδων του Αριστοτέλη

Το παιδικό του Αριστοτέλη Σταυρού έκανε το 2/2 με δύσκολη νίκη κατά των Ελπίδων Ηλιούπολης. Οι ομάδες έχουν από ένα ημίχρονο.

Στο 1ο ημίχρονο ο Αριστοτέλης εγκλώβισε με την καλή του άμυνα τον αντίπαλο και αποφεύγοντας εύκολα την πίεση έφτασε σε αρκετά lay-ups. Βέβαια χάθηκαν πολλές ελεύθερες βολές και έτσι η διαφορά έμεινε στους 12 πόντους.

p2

p2

Στο 2ο ημίχρονο η Ηλιούπολη μπήκε πιο δυνατά και μείωσε σταδιακά την διαφορά αλλά ο Σίμου με τα 2 τρίποντα έδωσε ανάσες και ψυχολογία.

Έτσι η διαφορά έφτασε στους 2 πόντους 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με την μπάλα στον Αριστοτέλη. Ο Σίμου άστοχο τρίποντο 10 δεύτερα πριν το τέλος και χαμένο σουτ της Ηλιούπολης σε νεκρό σχεδόν χρόνο.
Καλύτεροι οι Σίμου με τα 2 κρίσιμα τρίποντα στην 4η περίοδο και ο Σάνκα.

p3

p3

Να σημειωθεί ότι ο αντίπαλος προπονητής ήταν ο εξαίρετος και με ήθος Νίκος Χατζηβρέτας γνωστός ως καλαθοσφαιριστής στον ΠΑΟ και στην Εθνική Ελλάδος.

Δεκάλεπτα: 11-4, 22-10, 29-20, 35-33. Διαιτητής: Τσαρδούλιας, Βλέτσης.

Αριστοτέλης Σταυρού (Σαββίδης): Κότογλου 4, Κωνσταντίνης 2, Σίμου 12(2), Σάνκα 9, Μπιτσιλής 2, Μαστροδημήτρης, Γκορρέγια, Σαββίδης, Βασιλάκης, Βελόγλου 6.

Ελπίδες Ηλιούπολης (Χατζηβρέτας): Αποστολίδης 10(1), Ζήσης 2, Μοσχότογλου 2, Κούτριος 6, Θεοδοσιάδης, Ροίδης 3, Φύλλας 2, Μπάρμπας 2, Βασολόγλου 4, Μπουτσίκας 2, Σαλάμπασης, Κεισίδης.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 11/10 στις 3.30 στο κλειστό του Ωραιοκάστρου με αντίπαλο την ΔΑΣΩ.