''Μέγας'' Νέας Απολλωνίας: Πέρασε η μπόρα, πέρασε - Μεγάλη νίκη μέσα στον Αετό με 10 παίκτες!

atm

atm
Μέσα σε διάστημα λίγων ημερών ο Μέγας Αλέξανδρος Νέας Απολλωνίας κατάφερε όχι μόνο να ξεπεράσει τα προβλήματα που προς στιγμήν σκίασαν την φετινή του πορεία, αλλά να κερδίσει έξι σημαντικούς βαθμούς (3 με Κρυονέρι + 3 με Αετό εκτός), να ενισχυθεί σημαντικότατα στην θέση του Τερματοφύλακα με την απόκτηση του Θανάση Κιουπτσή και να ξαναγίνει Μέγας και Τρανός !!!

Ο μέγας φέτος το καλοκαίρι ξεκίνησε μια προσπάθεια που βασικό όραμα της ήταν να ξαναγίνει ο σύλλογος και πάλι όπως ήταν παλιά και να αφήσει πίσω του τις αναμνήσεις της φθίνουσας πορείας των προηγούμενων δύο ετών, που έφτασαν την ομάδα να σώζεται πέρυσι μόλις στο 120ο λεπτό της παράτασης αγώνα μπαράζ με τον Τρίτωνα Βόλβης.

Και ενώ όλα πήγαιναν καλά, στο παιχνίδι εντός έδρας με τον ΠΑΟΚ Σταυρού η ομάδα της Νέας Απολλωνίας βρέθηκε μπροστά σε καταστάσεις εσωτερικών προβλημάτων κυριολεκτικά πρωτοφανείς.

Δεν χρειάζεται και δεν βοηθά σε τίποτα η αναπαραγωγή τους και το να ξανασχοληθεί κανείς με όλα όσα έγιναν τότε ....

Η μπόρα εκείνη φάνηκε προς στιγμήν να δημιουργεί αξεπέραστα προβλήματα στον σύλλογο και να τον βγάζει έξω από τους αρχικούς στόχους του φετινού πρωταθλήματος.

Αξεπέραστα είπατε; Όχι όσο υπάρχει στο τιμόνι του Μέγα Αλέξανδρου ο Ηλίας Ζουμπούλης !

amgz

amgz

Τίποτα δεν είναι αξεπέραστο όταν υπάρχουν οι άνθρωποι εκείνοι που έχουν αποδείξει επί δεκαετίες την αγάπη και την προσφορά τους στο σωματείο και που εκπέμπουν σεβασμό ικανό να συνδέσει τους παντες και τα πάντα για το καλό της ομάδας !

Ο Ηλίας το πρώτο που ζήτησε ήταν ηρεμία και καθόλου εώς ελάχιστα λόγια από όλους. Στη συνέχεια μίλησε με όλα τα παιδιά της ομάδας έναν - προς έναν και κατόπιν σε όλους μαζί.

Οι εξηγήσεις δώθηκαν, οι λύσεις βρέθηκαν, οι παρεξηγήσεις λύθηκαν. Και όχι μόνο αυτό αλλά ο κόουτς στο ίδιο διάστημα κινήθηκε για την απόκτηση του Θανάση Κιουπτσή που θωράκισε τα γκολπόστ του Μέγα με Σινικό Τείχος.

Ο Μέγας αρχικά με το Κρυονέρι εντός (2-1) έστω και δύσκολα πήρε τους τρεις βαθμούς.

Το επόμενο στοίχημα της ομάδας ήταν δύσκολο και εκτός έδρας μέσα στον Αετό Άνω Σταυρού...

amg

amg

Και όμως πάλι οι Μεγαλέξανδροι το κέρδισαν και αυτό με 1-2 και μάλιστα αγωνιζόμενοι με δέκα παίκτες από το 65ο λέπτό του αγώνα και με τον Σαμαρά να αγωνίζεται με ένα πόδι από το πρώτο ημίχρονο !!!

Λιακάδα και ούριος άνεμος αισιοδοξίας πάνω από τον Μέγα πλέον. Πέρασε η μπόρα... πέρασε !!!

amgk

amgk

Για τον Αετό Άνω Σταυρού ακολουθεί το ρεπορτάζ των ανθρώπων της ομάδας (μακάρι να υπήρχε και από πλευράς Μέγα Αλεξάνδρου...) και δεν χρειάζεται καμία επιπλέον κουβέντα πέρα από το να ευχηθούμε και πάλι γρήγορα ο σύλλογος να επανέρθει στις νίκες και στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Η θέση, το έμψυχο δυναμικό και η ποιότητα του Αετού είναι για πολύ ψηλότερα και μακάρι να συμβεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα αυτό.

Καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες μας.

Τσολάκης Βασίλης

ΑΕΤΟΣ ΑΝΩ ΣΤΑΥΡΟΥ - Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΝΕΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ 1-2

(

atm3

atm3

Σε ακόμη ένα παιχνίδι καρμπόν με τα προηγούμενα, ο ΑΕΤΟΣ πάλεψε αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να πάρει κάτι απο αυτό που δικαιούταν, γνωρίζοντας άλλη μία ήττα και παραμένοντας χωρίς νίκη για έκτο παιχνίδι στην φετινή περίοδο.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας πάλι πολλές και σημαντικές ελλείψεις, ωστόσο κρατούσε με ευκολία τους αντίπαλους μακριά από την εστία της χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ έτσι το ημίχρονο κύλησε στο 0-0.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα το παιχνίδι άνοιξε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 61' με άλλο ένα φτηνό γκολ απο τα πολλά που έχει δεχτεί φέτος η ομάδα μας. Αυτό λειτούργησε σαν ξυπνητήρι και ο ΑΕΤΟΣ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα κερδίζοντας καταρχήν την αποβολή αντιπάλου στο 65' και το πέναλτι στη συνέχεια που επέφερε την ισοφάριση στο 71' με εκτελεστή τον Αντωνιάδη.

atm2

atm2

Η ομάδα μας έχοντας εξ ολοκλήρου την πρωτοβουλία των κινήσεων πίεσε τους φιλοξενούμενους για να πάρει τη νίκη όμως το σενάριο δεν άλλαξε ούτε σε αυτό το παιχνίδι. Ενώ την ευνοούσαν οι συγκυρίες δέχθηκε γκολ στο 82' κόντρα στη ροή του αγώνα έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες στο 84' και κάπου εκεί ήρθε το 1-2 να σφραγίσει άλλον ένα ποδοσφαιρικό κανόνα.

Σίγουρα τα αποτελέσματα την φετινή περίοδο δεν είναι τα επιθυμητά όμως οι ποδοσφαιριστές μάχονται πολλές φορές και πάνω απο τις δυνατότητες τους και σίγουρα θα έρθει η στιγμή εκείνη που θα ανταμειφθούν για αυτό.