This is Basketball: Ονειρεμένος Αριστοτέλης άλωσε μέσα στον Λαγκαδά τον ΑΣΚ στο ντέρμπυ της επαρχίας μας

lgd

lgd
Συνεχίζοντας το σερί των επιτυχιών τους οι ''Φιλόσοφοι'' του Αριστοτέλη Σταυρού πέτυχαν ακόμα μία μεγάλη νίκη μέσα στο κλειστό του Λαγκαδά επί του τοπικού ΑΣΚ με 49-54.

Μια τεράστιας από όλες τις απόψεις νίκη θα έλεγε κανείς, αφού:

Είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη για φέτος και μάλιστα μέσα σε μια πολύ-πολύ δύσκολη έδρα, σημειώθηκε επί της δεύτερης ομάδας στην βαθμολογία του ομίλου και το κυριότερο;

Ήταν αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς σε όλους τους τομείς από όλα τα παιδιά της ομάδας, γεγονός που δείχνει ξεκάθαρα πλέον την χημεία που έχει βρεθεί μεταξύ των αθλητών, αλλά και το φορμάρισμα τους που είναι αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς από την προετοιμασία του καλοκαιριού και έπειτα...

Απλά και με μια κουβέντα θα μπορούσαμε να πούμε πως η προχθεσινή εμφάνιση του Αριστοτέλη ήταν αυτό που λέμε This is Basketball !!!

Όλα κυλούν ομαλά στον Αριστοτέλη και τα χαμόγελα αισιοδοξίας πιστοποιούν τόσο την αγωνιστική ποιότητα των αθλητών της ομάδας, όσο και το άριστο κλίμα που υπάρχει στο σωματείο.

Η ομάδα απαλαγμένη από κάθε άγχος για την συνέχεια αναμένεται να ξεδιπλώσει όλες τις πτυχές του ταλέντου των παικτών της και να πετύχει και νέους θριάμβους. Ταυτόχρονα θα δωθεί η δυνατότητα στον κόουτς να δώσει μελλοντικά περισότερο χρόνο συμμετοχής στα νεαρότερα παιδιά όπως εκείνος κρίνει σωστό και έτσι να ετοιμάζονται οι νέες γενιές των παιδιών που θα σηκώσουν σταδιακά την ομάδα στις πλάτες τους στο μέλλον. Σ΄ αυτό το εγχείρημα όλοι θα πρέπει να στηρίξουμε!

Προς το παρόν εκείνο που δεν θα πρέπει να διαφεύγει της προσοχής του κόσμου του Σταυρού είναι ότι, κάθε αγώνας του Αριστοτέλη εκτός από μια γιορτή του αθλητισμού μέσα στο κλειστό, είναι και μια προσπάθεια που πάντα χρειάζεται την παρουσία και το στήριγμα όλων!

Οι συγκινήσεις είναι πολλές και μεγάλες, οι στιγμές μεγάλες, το θέαμα φανταστικό και η ατμόσφαιρα όταν γεμίζει το κλειστό: ΜΑΓΙΚΗ !

Επιπλέον οι γεμάτες κερκίδες και το χειροκρότημα του κόσμου είναι η μεγαλύτερη και ακριβότερη ανταμοιβή των αθλητών του Αριστοτέλη και τους αξίζει πέρα για πέρα !!!

Καλή συνέχεια στα παιδιά και πάντα επιτυχίες !

Τσολάκης Βασίλης

lgd2

lgd2

ΑΛΩΣΕ ΤΟΝ ΛΑΓΚΑΔΑ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

(Γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης)

Άλωσε τον Λαγκαδά το ανδρικό του Αριστοτέλη. Κέρδισε τον δεύτερο στην βαθμολογία ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ με 56-52.

Ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Μάχες σώμα με σώμα και εναλλαγές στο σκορ. Όμως οι παίκτες του Αριστοτέλη ήταν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν και να πάρουν την σημαντική νίκη επί ενός καλού και έμπειρου αντιπάλου.
Ο Αριστοτέλης με σωστή άμυνα στα ατού του Λαγκαδά και φορτώνοντας με πάσες τους ψηλούς Μακίδη και Αλεξινάκη ήταν πάντα κοντά στο σκορ.

Η ομάδα του Λαγκαδά στο 2ο ημίχρονο έπαιξε άμυνα ζώνης 2-1-2 αλλά ο Αριστοτέλης με σωστό και υπομονετικό γύρισμα της μπάλας αλλά κυρίως με φοβερή περιφερειακή άμυνα πήρε μια διαφορά 11 πόντων στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ζώνη του Λαγκαδά πίεσε στην περιφέρεια αλλά εκεί ο Σαρρής και ο Κωνσταντινάκης έδωσαν λύσεις.

Στο τελευταίο λεπτό με το σκορ 49-54. Ο Κωστελίδης σκοράρει καλάθι και μια εύστοχη ελεύθερη βολή, ο Μακίδης μια εύστοχη βολή και το σκορ 52-55 για τον Αριστοτέλη 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η μπάλα στον Λαγκαδά και ο Αριστοτέλης αντί να κάνει φάουλ έπαιξε άμυνα , άστοχο τρίποντο από τον Λαγκαδά, ρημπάουντ από τον Αλεξινάκη, μία εύστοχη βολή και το τελικό 52-56 υπέρ του Αριστοτέλη.

Η ομάδα δείχνει να αποκτά ρυθμό παρόλο τις απουσίες και να είναι φέτος πολύ σκληρός αντίπαλος για όλες τις ομάδες.

Διακριθέντες??? Όλοι.

Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ εξαφάνισε τον καλύτερο παίκτη του Λαγκαδά Κωστελίδη ο οποίος σκόραρε μόνο με βολές.

Ο ΣΑΡΡΗΣ σκόραρε 10 κρίσιμους πόντους εκεί που η μπάλα «έκαιγε» στο 4ο δύσκολο δεκάλεπτο.

Ο ΜΑΚΙΔΗΣ πύργος κάτω από τα δύο καλάθια μαζεύοντας ρημπάουντς αλλά και σκοράροντας από μακριά.

Ο ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ έπαιξε λίγα λεπτά λόγω τακτικής αλλά πάλι βράχος με ψηλότερους αντιπάλους.

Ο ΒΟΥΖΟΣ με λάθη στην επίθεση αλλά δίνοντας ενέργεια στην άμυνα.

Ο ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ άποντος αλλά μοίρασε ασσιστ στους συμπαίκτες του και έδωσε τα πάντα στην άμυνα..

Ο μικρός ΙΩΑΝΝΟΥ πάντα να προσφέρει από τον πάγκο όσο χρειαστεί.

Ο μεγάλος ΙΩΑΝΝΟΥ αν και με πόνους στην μέση πάντα βοηθάει όσο μπορεί ιδίως με την εμπειρία του στα τελευταία λεπτά.

Ο ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ με το τρακ του πρωτάρη αλλά όταν βρει τα πατήματά του θα είναι από τα βασικά γρανάζια.

Στο τέλος άφησα τον ΑΛΕΞΙΝΑΚΗ τον Στράτο, τον «γέρο» όπως τον λέω που δεν γερνάει ποτέ και δίνει και την ψυχή του για την ομάδα.

Α!!! Μπράβο και στον «βοηθό» μου στον πάγκο αυτή την στιγμή (γιατί είναι σημαντική η απώλεια του από τον αγωνιστικό χώρο) τον ΤΑΝΤΣΟ ΑΝΤΩΝΗ που με βοηθάει πολύ και είναι κοντά στους συμπαίκτες του παρόλο τον τραυματισμό του.
Δεκάλεπτα: 16-16, 30-30, 35-46, 52-56.