Βρασίδας: Όσο πατάει.. η γάτα για να πάρει ''επαγγελματική νίκη'' και να μείνει ψηλά!

mpx

mpx
Ακριβώς ''όσο πατάει η γάτα'' (μιας και στα τελευταία λεπτά άρχισε να παραπατά..) ήταν αρκετό στο Βρασίδα Βρασνών να επιστρέψει στις νίκες και να διατηρηθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς.

Οι Στρατηγοί κατέκτησαν ομολογουμένως μια δίκαιη νίκη με 2-1 απέναντι στον αξιόμαχο και ανανεωμένο Διγενη Κρυονερίου που πάλεψε μέχρι το τελευτάιο λεπτό να κερδίσει κάτι από το παιχνίδι.

Η εμφάνιση όμως των Πράσινων του Στρυμονικού έδειξε ξεκάθαρα ότι δεν ήταν αντίστοιχη της συνολικής ποιότητας της ομάδας. Ο Βρασίδας σίγουρα μπορεί πολλά περισσότερα πράγματα και γρήγορα να τα δούμε και πάλι μέσα στο γήπεδο μετά και τις επιστροφές βασικών παικτών του οι απουσίες των οποίων είναι αλήθεια πως αποσυντόνησαν την ομάδα μετά το φοβερό ξεκίνημα της στις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Ο Βρασίδας παραμένει πάντα ψηλά στην 3η θέση με 18 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα δοκιμαστεί στο τοπικό ντέρμπυ με τον Άετό Άνω Σταυρού μέσα στον Σταυρό.

Καλή συνέχεια.

vk

vk

Επιστροφή στις νίκες....

Επιστροφή στις νίκες για τον Βρασίδα Βρασνών, αφού επικράτησε στον εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο τον Διγενή Κρυονερίου με σκορ 2-1, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών.

Οι ποδοσφαιριστές μας κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο με αποκλειστικό στόχο την κατάκτηση της νίκης που θα διατηρούσαν την ομάδα στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Αν και το ξεκίνημα του αγώνα ήταν κάπως νωθρό για εμάς, ευτυχήσαμε να προηγηθούμε μόλις στο 5ο λεπτό με την "βοήθεια" των αντιπάλων.

Ο Αντώνης Χαλκιάς θα σεντράρει από τα δεξιά, ο Ντίνος Κυπαρίσσης θα σουτάρει στο οριζόντιο δοκάρι, με την μπάλα όμως στην επαναφορά να προσκρούει στο κεφάλι του αντίπαλου αμυντικού και να καταλήγει στα δίχτυα. Αν και θα περιμέναμε το γκολ να λειτουργήσει ευεργετικά για την ομάδα μας αντ' αυτού η ομάδα του Κρυονερίου ήταν αυτή που έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση για να παίξει ποδόσφαιρο κατοχής, χωρίς πάντως να είναι ιδιαίτερα απειλητική.

Στο 30ο  λεπτό θα πετύχουμε και δεύτερο γκολ, με τον Αντώνη Χαλκιά να νικάει εύκολα τον αντίπαλο τερματοφύλακα με όμορφο πλασέ. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση με εξαίρεση το μακρινό σουτ του Βασίλη Κεφαλά ,το οποίο όμως απομάκρυνε με τις γροθιές ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

vk2

vk2

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να κρατάει στην άμυνα το μηδέν με σχετική ευκολία και να προσπαθεί να πετύχει το τρίτο γκολ που θα κλείδωνε οριστικά την νίκη υπέρ μας. Στο 60ο λεπτό ο Αντώνης Πασαλής, στην επανεμφάνιση του μετά από τρείς αγωνιστικές, θα εκμεταλλευτεί λάθος της αντίπαλης άμυνας αλλά το πλασέ του θα φύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Με πρωταγωνιστή τον ίδιο παίκτη στο 70ο λεπτό η ομάδα μας θα φτάσει πολύ κοντά στο 3-0 αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του Αντώνη Πασαλή θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και θα πάρει πορεία προς τα μέσα, χωρίς όμως να είναι ξεκάθαρο αν η μπάλα πέρασε ή οχι την γραμμή της εστίας στην κάθοδο της.

Στο 75ο λεπτό η ομάδα μας θα χάσει και πάλι μοναδική ευκαιρία με τον Στέργιο Τερζή να βρίσκεται φάτσα με το τέρμα αλλά το πλασέ να φεύγει μόλις άουτ. Από το 80ο λεπτό και μετά η ομάδα του Κρυονερίου θα μας πιέσει αμυντικά και θα χάσει μοναδική ευκαιρία στο 85ο λεπτό να μειώσει το σκορ αλλά το πλασέ του αντίπαλου  επιθετικού θα περάσει απελπιστικά άουτ και με την άμυνα μας εξουδετερωμένη. Τελικά η ομάδα του Κρυονερίου θα καταφέρει να μειώσει το σκορ στην τελευταία φάση του αγώνα με κεφαλιά μετα από κερδισμένο για αυτούς κόρνερ.

Επιστροφή στις νίκες λοιπόν για την ομάδα μας μετά από τρεις αγωνιστικές και τα χαμόγελα επέστρεψαν έστω κι αν η εμφάνιση μας δεν ήταν εντυπωσιακή. Θα λέγαμε ότι ήταν μια "επαγγελματική" νίκη, η οποία κατακτήθηκε χάρη στην ποιότητα των ποδοσφαιριστών μας σε προσωπικές μονομαχίες και ενέργειες έναντι των αντιπάλων μας.

Η ομάδα συνεχίζει να διατηρείται ψηλά στην βαθμολογία και με τις συνεχείς επιστροφές ποδοσφαιριστών που έλειπαν το τελευταίο διάστημα μπορεί να ελπίζει ότι αυτή η πορεία μπορεί να έχει και συνέχεια.

v1

v1

Το πιο σημαντικό για όλους μας είναι πάντως η ομάδα μας να επιστρέψει στο πολύ όμορφο ποδόσφαιρο που έπαιζε τις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Συγχαρητήρια στην ομάδα για την κατάκτηση της νίκης και καλή συνέχεια στην ομάδα του Διγενή Κρυονερίου.

(ρεπορτάζ από τον ιστότοπο του Βρασίδα Βρασνών)