Αριστοτέλης Σταυρού: Σε λύπες και χαρές μαζί - Ήττα από τους πρωτοπόρους Γαλάζιους

ntr

ntr
Ήττα εντός έδρας για τον Αριστοτέλη Σταυρού από τους πρωτοπόρους και αήττητους Γαλάζιους Θεσ/νίκης, αλλά ο κόσμος πάντα στο πλευρό του σε χαρές και λύπες!

Γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης:
Γράφουμε το κείμενο έστω και αργοπορημένα (πολύ) γιατί πρέπει και στις ήττες να βλέπουμε τα λάθη μας και να βελτιωνόμαστε.

Ήταν ένα παιχνίδι που μπορούσε να κερδίσει ο Αριστοτέλης.

Μέσα στο κατάμεστο κλειστό του Σταυρού το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό με πολλές διακυμάνσεις.

ntrd

ntrd

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους Γαλάζιους που με τον αέρα του πρωτοπόρου πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αριστοτέλης γυρίζει σε άμυνα ζώνης «3-2», κομπλάρει τους Γαλάζιους που ήταν πολύ άστοχοι από την γραμμή των 6,25μ., και με σωστές επιλογές στην επίθεση, ανατρέπει το σκορ και περνάει μπροστά με 5-7 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση η οποία έφερε λάθος επιλογές στην επίθεση και κακές επιστροφές, οι τραυματισμοί και η τύχη (άστοχο τρίποντο «μπήκε και βγήκε» του Μακίδη 1 λεπτό πριν το τέλος με το σκορ 54- 55 υπέρ των Γαλάζιων και εύστοχο των Γαλάζιων στην επόμενη επίθεση, έφερε το τελικό 54-58.

ntrb

ntrb

Κορυφαίοι οι ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ (βοήθησε πολύ στην άμυνα ζώνης κλείνοντας διαδρόμους και έκανε πολλά screen στην κορυφή βοηθώντας στο κατέβασμα τις μπάλας) και ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ ( αλάνθαστος στο κατέβασμα της μπάλας παρόλο την πίεση σε όλο το γήπεδο ).

Γενικά η ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα απέναντι σε μια πλήρης ομάδα σε όλες τις θέσεις αλλά στην επίθεση έδειξε κάποια σημάδια βιασύνης ιδίως στο τελευταίο δεκάλεπτο παρόλο που ήταν μπροστά στο σκορ και κούρασης αφού λείπουν αρκετοί παίκτες λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Δεκάλεπτα: 16-20, 31-30, 44-39, 54-58.

ΣΥΝΘΕΣΗ: (ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 6, ΙΩΑΝΝΟΥ Γ., ΣΑΡΡΗΣ 4, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ 5(1 τριπ.), ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 16, ΜΑΚΙΔΗΣ 5, ΙΩΑΝΝΟΥ Μ. 12(2 τριπ.), ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ 4, ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ 2.

* ( Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα Καλογιάννη και τον Γιάννη Βαμβάκογλου που λειτούργησαν το κυλικείο του Αριστοτέλη για πρώτη φορά εντός του κλειστού και σε όλα εκείνα τα παιδιά που βοηθάνε με τον τρόπο τους τον Αριστοτέλη καθημερινά. Μεγάλη και σπουδαία η προσφορά τους. Να είστε καλά όλοι σας !!! )