Ποδαρικό με το.. αριστερό για Βρασίδα - Μεγάλη νίκη για Ευαγγελισμό

df

df
Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-2 γνώρισε ο Βρασίδας Βρασνών στον πρώτο του αγώνα για το νέο έτος με αντίπαλο την Δάφνη Ευαγγελισμού και έδειξε ανέτοιμος στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με κακό ποδόσφαιρο και απο τις δύο ομάδες χωρίς να δημιουργηθούνται σημαντικές ευκαιρίες μπροστα από τις δύο εστίες. Το πρώτο ημίωρο το μόνο που είχε να παρουσιάσει είναι κάποια δυνατά μαρκαρίσματα, πολλά από αυτά στο όριο του αντιαθλητικού. Ένα από αυτά, στο 30ο λεπτό του αγώνα, είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας, Μπάμπης Παπαθανασίου και να αντικατασταθεί αναγκαστικά από τον προπονητή μας. Στην συνέχεια του αγώνα το θέαμα παρέμεινε φτωχό αλλά τουλάχιστον βγήκαν κάποιες φάσεις που τόνωσαν το ενδιαφέρον του κόσμου. Η πρώτη ήταν για την ομάδα μας στο 35ο λεπτό με την κεφαλιά του Παντελή Ιωαννίδη να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Δάφνη Ευαγγελισμού θα απαντήσει λίγα λεπτά αργότερα με το πλασέ του αντίπαλου επιθετικού να περνάει παράλληλα από την εστία μας. Στο 43ο λεπτό ο διαιτητής θα αρνηθεί πέναλτι στον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας Δημήτρη Παπαγερούδη, ο οποίος μετά από βαθειά μπαλιά θα προλάβει την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα τσιμπώντας την μπάλα με το κεφάλι για να ανατραπεί καθαρά από τον επερχόμενο αντίπαλο αμυντικό και ενώ είχε πορεία προς την κενή εστία. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Δάφνη θα χάσει δεύτερη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον αντίπαλο επιθετικό να αστοχεί από ευνοϊκή θέση.

vrsnb

vrsnb

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ από την σέντρα για την ομάδα της Δάφνης. Το ψηλοκρεμαστό σουτ θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά στην κατοχή του αντίπαλου επιθετικού που δεν θα δυσκολευτεί να γράψει το 0-1. Οι ποδοσφαιριστές μας, παρά την ψυχρολουσία, προσπάθησαν να πιέσουν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 50ο λεπτό να την πετύχουν με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ του Άγγελου Κυπαρίσση.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης θα εκτελέσει κόρνερ, με την μπάλα να μην απομακρύνεται από την αντίπαλη εστία, και τον Δημήτρη Παπαγερούδη με δυνατό σουτ να την στέλνει στα αντίπαλα δίχτυα, πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο γκολ της ομάδας για το 2016. Η χαρά για την ομάδα μας κράτησε μόνο λίγα λεπτά, αφού μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ των αντιπάλων η μπάλα θα καταλήξει σε αφύλακτο παίκτη εκτός περιοχής, ο οποίος με δυνατό σουτ θα γράψει το 1-2.

Το τελευταίο ημίωρο του αγώνα η ομάδα της Δάφνης θα κλειστεί πίσω για να κρατήσει το υπέρ της γκολ. Οι ποδοσφαιριστές μας θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν εκ νέου αλλά δεν θα τα καταφέρουν, αφού τρεις φορές τα σουτ του Ντίνου Κυπαρίσση δεν θα βρουν εστία, με το πρώτο από αυτά να είναι σε κενή εστία ενώ τα άλλα δύο να αποκρούονται εντυπωσιακά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στον αντίποδα η ομάδα της Δάφνης θα καταφέρει στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα να βγει στην κόντρα τρεις φορές, χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα. Το σφύριγμα της λήξης πάντως βρήκε την ομάδα μας ηττημένη και την ομάδα της Δάφνης να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

Είναι αλήθεια ότι κανείς από εμάς δεν περίμενε στον πρώτο αγώνα μετά τις γιορτές η ομάδα μας να παίξει κάποια μεγάλη μπάλα. Το τελευταίο της επίσημο παιχνίδι ήταν ένα μήνα πριν, στις 12 Δεκεμβρίου, με αντίπαλο τον Εθνικό Σοχού και έκτοτε οι ποδοσφαιριστές μας δεν ξαναπάτησαν γήπεδο για αγώνα αφού η ομάδα είχε ρεπό την τελευταία αγωνιστική πριν τις γιορτές, ενώ μέσα στις γιορτές δεν πραγματοποιήθηκε κάποιο φιλικό παιχνίδι. Λόγω τον εορτών επίσης οι προπονήσεις ήταν πιο αραιές σε συμμετοχή και όχι τόσο έντονες είτε λόγω καιρού είτε επειδή απολυτα φυσιολογικά πολλοί απο τους ποδοσφαιριστές μας είχαν επαγγελματικές υποχρεώσεις.

vrsn

vrsn

Σίγουρα και οι αντίπαλοι μας δεν πέρασαν τις γιορτές στο γήπεδο για να μας αντιμετωπίσουν αλλά εμείς είμασταν αυτοί που έπρεπε να παίξουμε τεχνικά, με την μπάλα κάτω όπως συνηθίζουμε, και δεν το καταφέραμε, ενώ οι ποδοσφαιριστές της Δάφνης έπρεπε να παίξουν δυνατά και αμυντικά και το καταφέρανε. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ευαγγελισμού για την νίκη της, την οποία και άξιζε. Μπορεί το πέναλτι που δεν δόθηκε και τα γκολ της Δάφνης, όσες παραβάσεις κι αν γίναν για να επιτευχθούν, να άλλαζαν το αποτέλεσμα αλλά όχι την εμφάνιση μας.

Πραγματικά πιστεύω ότι αυτή η ήττα θα μας κάνει καλό γιατί όλοι μας από ένα σημείο και μετά σταματήσαμε να βλέπουμε  ποδόσφαιρο και βλέπαμε μόνο την βαθμολογία. Είναι ευκαιρία πλέον να αφήσουμε την βαθμολογία πίσω μας και να αρχίσουμε να βλέπουμε και να παίζουμε και πάλι το ποδόσφαιρο που ικανοποιούσε τους φιλάθλους αλλά πρωτίστως τους ίδιους τους ποδοσφαιριστές.

Για όλους τους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στην ομάδα μας είμαστε περήφανοι και αυτό θα το τονίζουμε κάθε φορά μετά από ήττες, μικρές ή μεγάλες. Ξέρουμε ότι πάντα προσπαθούν και θέλουν το καλύτερο για την ομάδα μας και τους στηρίζουμε ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Για μερικά όμως πράγματα η καλή θέληση και το φιλότιμο δεν φτάνει και χρειάζεται αγώνας, συστηματική προπονήσηκαι σκληρή δουλειά, κάτι που στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του εθελοντισμού δεν μπορείς να το απαιτήσεις αλλά  μόνο να το ευχηθείς. Μένει ακόμα ένα παιχνίδι για να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος, με αντίπαλο την επικίνδυνη ομάδα της Μαδύτου, και ελπίζουμε οι ποδοσφαιριστές μας να καταφέρουν να τον ολοκληρώσουν με ένα θετικό αποτέλεσμα και μια καλή εμφάνιση.

Τέλος, να ευχηθούμε σε όλες τις ερασιτεχνικές ομάδες και ιδιαίτερα του ομίλου μας, που ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους καλή δύναμη και μια χρονιά δίχως τραυματισμούς, με ''αντιπαλότητα'' μόνο εντός των τεσσάρων γραμμών και για 90 λεπτά, αφού αυτά που μας ενώνουν είναι πολύ περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν.