ΑΕ Αγίου Γεωργίου: Πρώτη θέση και πραγματικό 45άρι colt με Βρασίδα

trv

trv
Ο Σάμουελ Κόλτ κατασκεύασε πριν από πολλά χρόνια ένα θρυλικό όπλο στο Far-west... Το επονομαζόμενο revolver (ελληνικά αποδίδεται ως "περίστροφο") είχε έναν μεταλλικό κύλινδρο με υποδοχές για σφαίρες (μύλος).

Που κολάει ο αείμνηστος Σάμουελ με το γειτονικό ντέρμπυ μεταξύ της ΑΕ Αγιου Γεωργίου και του Βρασίδα Βρασνών;

Μα μόνο με 45άρι colt, με το θρυλικό εκείνο πιστόλι των καουμπόηδων της Άγριας Δύσης, μπορεί να συγκριθεί η δολοφονική επίθεση της ΑΕ Αγίου Γεωργίου που για μιά ακόμα φορά (την τρίτη συνεχόμενη) πετυχαίνει πέντε γκολ σε αναμέτρηση της και εκτελεί ότι κινείται εντός αγωνιστικού χώρου.

trv2

trv2

Κρυονέρι εντός, Αετός εκτός και Βρασίδας εντός γνώρισαν από πρώτο χέρι την δολοφονική αυτή επίθεση στα τρία τελευταία παιχνίδια των Κιτρινόμαυρων της Ασπροβάλτας, που έχουν μάλιστα την πρώτη επίθεση του ομίλου έχοντας πετύχει συνολικά 59 γκολ μέχρι στιγμής. Σχεδόν τρία γκολ ανά παιχνίδι. Εντυπωσιακή επίδοση σίγουρα!

Ο Σάμουελ Κολτ θα ήταν περήφανος για το νέο μοντέλο περιστρόφου εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου

Αυτή τη φορά στο τοπικό γειτονικό ντέρμπυ του Σαββάτου της 5ης Μαρτίου με τον Βρασίδα Βρασνών σκόραραν οι Φώτης Κοσμάς, Γιάννης Αλευράς και χατ - τρικ ο Μπόγκι Πετρώφ.

Ταυτόχρονα το πραγματικό 45άρι της συγκομιδής των βαθμών που έχει συγκεντρώσει ως τώρα (χωρίς βαθμούς άνευ αγώνος...) η ομαδα των Κιτρινόμαυρων την φέρνει στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 45 ορίτζιναλ βαθμούς και της ανοίγει τον δρόμο για όλα όσα ονειρεύεται φέτος !!!

Έναν δρόμο όμως που έχει ακόμα πολλές στροφές και δύσκολα σκαλοπάτια αρχής γενομένης από το επόμενο Σάββατο που η ΑΕ Αγίου Γεωργίου πηγαίνει μέσα στον Εθνικό Σοχού.

Η καλύτερη επίθεση του ομίλου εναντίον της καλύτερης άμυνας του Σοχού. Δεν το χάνεις αυτό το παιχνίδι και μακάρι να ακολουθήσει ο κόσμος της την Ασπροβάλτα για να την στηρίξει.

Η ψυχολογία όμως και το φορμάρισμα των Αι-Γιωργιτών είναι στα ύψη και αυτό σίγουρα είναι μεγάλο πλεονέκτημα για κάθε ομάδα.

Πολύ σημαντικό επίσης το γεγονός της αντοχής των φυσικών δυνάμεων που έχουν οι Κιτρινόμαυροι, το οποίο οφείλεται στην πολύ καλή προετοιμασία της ομάδας καθώς και στις στις προπονήσεις και στην δουλειά των παικτών όλο το χρόνο.

Όλα αυτά γεμίζουν αισιοδοξία το στρατόπεδο του Αγίου Γεωργίου και μακάρι ότι καλύτερο για τη συνέχεια γιατί κακά τα ψέματα: Ομάδα που δουλεύει ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ και ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ !!!

Ο Βρασίδας Βρασνών την επόμενη Κυριακή υποδέχεται τον Μέγα Αλέξανδρο Νέας Απολλωνίας.

Καλή συνέχεια σε όλους !!!

*Για την ομάδα του Βρασίδα Βρασνών δεν χρειάζεται να καταθέσουμε καμία γνώμη δικιά μας. Τα λένε όλα οι άνθρωποι της ομάδας στο εξαιρετικό ρεπορτάζ που δημοσίευσαν στον ιστότοπο του συλλόγου και μακάρι όλα τα σωματεία να κάλυπταν έτσι τις δράσεις τους ώστε να μπορούμε να τους προβάλουμε όλους έγκαιρα και έγκυρα !

trv4

trv4

Βαριά ήττα στο ντέρμπι....

Βαριά εκτός έδρας ήττα με σκορ 5-0 γνώρισε ο Βρασίδας Βρασνών στην Ασπροβάλτα πληρώνοντας ακριβά τα κενά διαστήματα που είχε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Ασπροβάλτας να κατεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο και την ομάδα του Βρασίδα να μένει.... στα αποδυτήρια. Οι ποδοσφαιριστές της Ασπροβάλτας θα εκμεταλλευτούν στο έπακρο την...απουσία των ποδοσφαιριστών μας και θα σκοράρουν δύο φορές πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα! Μετά από ένα τέτοιο τραγικό ξεκίνημα και μάλιστα σε ντέρμπι, χρειάζονται τεράστια ψυχικά αποθέματα για να γυρίσεις το παιχνίδι.

Οι ποδοσφαιριστές μας μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου έδειξαν ότι τα έχουν, επικρατώντας ολοκληρωτικά στο γήπεδο, αφήνωντας πίσω την άθλια εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου αλλά δυστυχώς δεν θα καταφέρουν να σημειώσουν κάποιο γκολ στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν, το οποίο ίσως και να άλλαζε την ροή του αγώνα.

Κύριος "υπαίτιος" για αυτό ήταν ο τερματοφύλακας της Ασπροβάλτας, ο οποίος βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα και με τέσσερις τουλάχιστον εκπληκτικές επεμβάσεις του θα κρατήσει, δυστυχώς για εμάς, την εστία του ανέπαφη.

trv

trv

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστο από την πλευρά μας και δεν αξίζει σχολιασμού. Μέχρι το 60ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο αλλά φαινόταν καθαρά ότι οι ποδοσφαιριστές μας δεν είχαν την φυσική κατάσταση να πιέσουν περισσότερο την αντίπαλη ομάδα, αδυνατώντας να δημιουργήσουν ξεκάθαρες ευκαιρίες όπως αυτές του πρώτου ημιχρόνου.

Όταν μάλιστα στο 60ο λεπτό η ομάδα της Ασπροβάλτας θα πετύχει στην κόντρα το τρίτο της τέρμα θα επέλθει πλήρης αγωνιστική κατάρρευση στην ομάδα μας, η οποία μέχρι το 70ο λεπτό θα δεχθεί άλλα δύο τέρματα. Το παιχνίδι θα λήξει κάπως έτσι, με το τελικό 5-0 να αποτελεί ένα πολύ σκληρό μάθημα για όλους στην ομάδα, από το οποίο πρέπει να διδαχτεί έτσι ώστε στο μέλλον να αποφύγει ανάλογες εμφανίσεις.

Την ευθύνη για την εμφάνιση, που ανέλαβε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής μας, ελπίζουμε να την αναλάβουν και οι ποδοσφαιριστές μας στα επόμενα παιχνίδια που ακολουθούν, να τους πεισμώσουν και να δείξουν ένα διαφορετικό πρόσωπο στην συνέχεια του πρωταθλήματος.  Στον κόσμο μας που στήριξε την ομάδα σε ακόμα ένα παιχνίδι οφείλουμε ένα μεγάλο συγγνώμη και την υπόσχεση ότι οι μελλοντικές μας εμφανίσεις θα τους αποζημιώσουν, αρχής γενομένης από το επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο την Νέα Απολλωνία στο γήπεδο μας.

Η ήττα και μάλιστα σε τοπικό ντέρμπι, είναι πάντα πικρή, ανεξαρτήτου αποτελέσματος αλλά οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι ήρθε από μια καλύτερη ομάδα, με καλύτερη φυσική κατάσταση, που φανέρωσε όλες τις αδυναμίες μας στο γήπεδο και που είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένη μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων. Τους αξίζουν συγχαρητήρια για την νίκη τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στην επίτευξη των στόχων τους.

Συγχαρητήρια επίσης αξίζουν και στους φιλάθλους και των δύο ομάδων για την παρουσία τους στο γήπεδο, η οποία πλέον στα μεταξύ μας παιχνίδια είναι υποδειγματική και πολύ πιο ευχάριστη για όλους όσους αγαπούμε το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο.