Τρίποντος - Ελλήσποντος μέσα στον ΠΑΟΚ Σταυρού. Η Ν. Μάδυτος στον αστερισμό των Play-off

sst

sst
Ελλήσποντος Νέας Μαδυτου: Πέτυχε τα πιο... καραμπινάτα διπλά στο φετινό πρωτάθλημα, στον δεύτερο γύρο βρήκε ρυθμό και μοιάζει σεληνιασμένος, με 43 βαθμούς βρίσκεται στην 4η θέση του ομίλου σε τροχιά Play-off και δείχνει έτοιμος για όλα!

Οι Γαλάζιοι της Νέας Μαδύτου καταπλήσουν και εντυπωσιάζουν τους πάντες με την πορεία τους στον Β΄γύρο του φετινού πρωταθλήματος.

Η σπουδαία νίκη του Ελλήσποντου μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ Σταυρού τον διατηρεί σε τροχιά εισόδου στα μπαράζ ανόδου και σκόρπισε ενθουσιασμό στις τάξεις των φιλάθλων του.

Ο Ελλήσποντος δείχνει αναγεννημένος, δυνατός και αποφασιστικός στο κομμάτι του πρωταθλήματος από τις γιορτές και μετά. Πετυχαίνει καθοριστικές νίκες και μάλιστα με ιδιαίτερο βαθμολογικό κέρδος αφού ταυτόχρονα κόβει βαθμούς από ομάδες (βλέπε Ανοιξιά κτλ.) που διεκδικούν και εκείνες στόχους με υψηλές βλέψεις και που πιθανόν να βρεθούν στον δρόμο του και πέρα της λήξης του πρωταθλήματος. Στην διαδικασία των Play-off δηλαδή.

sst3

sst3

Ένας ''άλλος'' Ελλήσποντος λοιπόν κλέβει καρδιές και εντυπώσεις και δείχνει ικανός για όλα:

- Η ομάδα ανέβηκε ψυχολογικά από τις συνεχόμενες επιτυχίες και αυτό βγαίνει στο γήπεδο.

- Η απόκτηση του Μουρόπουλου ενίσχυσε κατα πολύ την άμυνα.

- Ο Ελλήσποντος  βρήκε ρυθμό και έδεσε αγωνιστικά όλες τις γραμμές του.

- Τα δύο τεράστια διπλά που πέτυχαν με 0-3 μέσα στο Σοχό και το προχθεσινό 0-1 μέσα στον ΠΑΟΚ Σταυρού (ανάλογα δεν έχει πετύχει κανείς από το γκρουπ των πρωτοπόρων...) δείχνουν ότι οι Γαλάζιοι μπορούν να σπάσουν κάθε έδρα και δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα και κανέναν.

- Τέλος αν προσέξει κανείς τις.. λεπτομέρειες ο Ελλήσποντος έχει την 2η καλύτερη άμυνα με μόλις 20 γκολ παθητικό και δέχεται πολύ δύσκολα γκολ. Και επειδή οι επιθέσεις κόβουν εισητήρια, αλλά οι άμυνες δίνουν τίτλους και Ανόδους ας το έχουν κατά νου όλοι όσοι παρακολουθούν με ενδιαφέρον το φετινό συγκλονιστικό πρωτάθλημα.

Την επόμενη Κυριακή ο Ελλήσποντος υποδέχεται την πρωτοπόρο ΑΕ Αγίου Γεωργίου και το παιχνίδια αυτό σίγουρα θα καθηλώσει τα μάτια και το ενδιαφέρον όλου του φίλαθλου κόσμου της περιοχής μας.

Για τον ΠΑΟΚ Σταυρού ο οποίος προβλημάτισε με την εντός έδρας ήττα του ακολουθεί το ρεπορτάζ των παιδιών του που τα λέει όλα, όπως επίσης και το ρεπορτάζ από το epsm24.

Ο Δικέφαλος του Σταυρού την επόμενη αγωνιστική αγωνίζεται μέσα στην Αρέθουσα και αναμένεται να ξεπεράσει το εμπόδιο αυτό και να ξαναγυρίσει στον καλό εαυτό του.

Τίποτα δεν χάθηκε - τίποτα δεν κερδίθηκε ακόμα και όλα παίζονται. Πίστη και ψυχή χρειάζεται και όλα γίνονται.

Καλή συνέχεια σε όλους!

plm
plm

ΠΑΟΚ Σταυρού-Ελλήσποντος Μαδύτου 0-1

(ρεπορτάζ από ΠΑΟΚ Σταυρού)

Δυστυχώς η ομάδα μας δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη στο σημερινό παιχνίδι και γνώρισε την ήττα με 0-1 απο τον Ελλήσποντο Μαδύτου.
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν την μοναδική τους ευκαρία και σκόραραν στο 39ο λεπτό.
Ο ΠΑΟΚ Σταυρού θα μπορούσε να έιχε προηγηθεί πιο νωρίς στο σκόρ όταν ο διαιτητής αρνήθηκε το πέναλντι σε πέσιμο του Χάβου στην περιοχή στο 13ο λεπτό και στο 16ο μετά απο σούτ του Τσαναξή ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων θα μπλοκάρει την μπάλα, σε μια δύσκολη φάση που ίσως και να είχε περάσει την γραμμή.

sst4

sst4

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ Σταυρού πίεσε ζητώντας την γρήγορη ισοφάριση ωστόσο αυτή δεν ήρθε με το Τσίτσο να χάσει μοναδική ευκαρία στο 72' δοκάρι και τον ίδιο στο 75' να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο απο ευνοική θέση .
Στο 92' οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν μοναδική ευκαρία σε τετ α τετ ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα στο 95 ο Σαλέπης θα χάσει και αυτός μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση οταν του σούτ που επιχείρησε μέσα απο την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ.
     Μοιραία το 0-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα απο μία πολύ καλή ομάδα όπως είναι ο Ελλήσποντος Μαδύτου.
Ο ΠΑΟΚ Σταυρού παρά την σημερινή ήττα και με 5 αγωνιστικές να παραμένουν μέχρι το τέλος παραμένει στην δευτερη θέση της βαθμολογίας με 47 βαθμούς και κοιτάει το επόμενο παιχνίδι με την Αρέθουσα εκτός έδρας την επόμενη Κυριακή.

ΠΑΟΚ Σταυρού:Έλβις, Σαλέπης, Στιβαστάρης (72' Θεολογάκης), Μαγουνάκης (80' Ταξιάρχου), Χατζηλάρι, Τσίτσος, Μπελές (78΄Τσουραλάκης), Χάβος, Καρακίτσος, Πρόκος, Τσαναξής.

Απέδρασε με το «διπλό» από τον Σταυρό ο Ελλήσποντος Μαδύτου

8
8
Πορεία πρωταθλητισμού διαγράφει στο 2ο γύρο ο Ελλήσποντος Μαδύτου, ο οποίος κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό» από τον Σταυρό, κερδίζοντας με 0-1 τον ΠΑΟΚ και παραμένοντας αήττητος για 6η σερί αγωνιστική.

Για δεύτερη φορά φέτος, ο «δικέφαλος» δεν μπόρεσε να κερδίσει την Μάδυτο με αποτέλεσμα να μείνει στο -1 από την κορυφή και πλέον να έχει τον φόβο ακόμα και για την 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά νωθρά το παιχνίδι, με την ομάδα της Μαδύτου, να παίρνεις αρκετές μπάλες από τα ατομικά λάθη στο χώρο του κέντρου και να απειλεί με αντεπιθέσεις. Παρόλα αυτά, στη πρώτη καθαρή ευκαιρία του ΠΑΟΚ, o Τσαναξής σούταρε από πλάγια θέση, o Πασχάλης έπιασε τη μπάλα στην γραμμή της εστίας του και ο ρέφερι  έδειξε την συνέχεια του παιχνιδιού, σε μια από τις δυσκολότερες φάσεις του αγώνα.Οι άνθρωποι του «δικεφάλου» διαμαρτυρήθηκαν επίσης και λίγο νωρίτερα σε μια ανατροπή του Κώστα Χάβου, στο 13ο λεπτό, με τον Σίμο Παρασκευά όμως να είναι κοντά στη φάση και να λέει «παίζεται».

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον ΠΑΟΚ, η Μάδυτος σε μια από τις αντεπιθέσεις που έβγαλε, κατάφερε με τον Χρήστο Τσουκαλά να ανοίξει το σκορ, με πλασέ από πλάγια θέση, ύστερα από ασίστ του Αντώνη Τζουβελέκη.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και έπαιξε ψηλά την άμυνα του, παίζοντας στο μισό γήπεδο την Μάδυτο. Με υπομονή πολλές φορές αλλά χωρίς καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο έχασε ευκαιρίες να ισοφαρίσει αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, γλίτωσε και από ένα δεύτερο γκολ.

Πιο χαρακτηριστική ευκαιρία, αυτή του Αντώνη Τζουβελέκη, ο οποίος αν και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Έλβις, έστειλε τη μπάλα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Μετά το τέλος του αγώνα, το κοντράστ συναισθημάτων ήταν φανερό, με τους ποδοσφαιριστές του Ελλησπόντου να πανηγυρίζουν έξαλλα το μεγάλο «διπλό», αφιερώνοντας το στον κόσμο τους, ο οποίος τους ακολούθησε στον Σταυρό.

Αξίζει να αναφερθεί πάντως, ότι στο δεύτερο μέρος, οι πολλοί τραυματισμοί ποδοσφαιριστών, έριξαν τον ρυθμό του αγώνα και γι’αυτό άλλωστε ο Σίμος Παρασκευάς έδωσε στο τέλος έξι λεπτά καθυστερήσεων.Tέλος, ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε για τον θάνατο του Δημήτρη Μπουμπουνάκη, πατέρα του αρχηγού και τερματοφύλακα της ομάδος παίδων, του ΠΑΟΚ Σταυρού, Αλέξανδρου Μπουμπουνάκη.

ΠΑΟΚ ΣΤΑΥΡΟΥ – ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ ΜΑΔΥΤΟΥ 0-1
Σκόρερ: Τσουκαλάς Χ. 18′
Διαιτησία: Παρασκευάς (Στάγγος-Ρεπανός)ΠΑΟΚ: Έλβις, Σαϊμίρ, Μαγγουνάκης, Σαλέπης, Στιβαστάρης, Μπελές, Τσίτσος, Καρακίτσος, Πρόκος, Χάβος, Τσαναξής
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Νουράκης, Τσουραλάκης και Ταξιάρχου
ΜΑΔΥΤΟΣ: Πασχάλης, Νικολάρι, Χάβος Σ. Θεολόγου, Παναγιωτίδης, Τζουβελέκης, Τσουκαλάς Ι., Τσουκαλάς Χ., Χάβος Δ., Τζουβελέκης Α., Παπαθανασίου
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Τσουκαλάς Ι. (νεότερος), Παπαθανασίου και Περίφανος