Συγκλονιστικός και "αργυρός" ο Γιαννιώτης - "Χρυσός" στις καρδιές μας

gnts

gnts
Σε μία από τις πιο συναρπαστικές μονομαχίες στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων που είχε "δραματικό" φινάλε, ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας στο Ρίο, χάνοντας το χρυσό από τον Ολλανδό, Φέρι Βέερτμαν, στο φωτο φίνις με τον ίδιο χρόνο!

Ο 36χρονος Έλληνας πρωταθλητής ήταν τρομερός στην τελευταία κούρσα της καριέρας του. Παρότι ξεκίνησε συντηρητικά και βρέθηκε ακόμη και στην 23η θέση, έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση και προηγήθηκε στα τελευταία μέτρα του αγώνα. Ωστόσο, ο αντίπαλός του "απάντησε" και τελικά του "άρπαξε" την πρωτιά στο νήμα.

Χαρακτηριστικό της συγκλονιστικής μονομαχίας είναι το ότι οι δυο τους τερμάτισαν με τον ίδιο χρόνο (1:52:59.8), αναγκάζοντας τους κριτές να χρησιμοποιήσουν το φώτο φίνις για να αποφασίσουν ποιος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

gntsb

gntsb

Στον συγκλονιστικό πραγματικά αυτόν αγώνα που ράγισε τις καρδιές όσων Ελλήνων τον παρακολούθησνα, ο Σπύρος Γιαννιώτης χρονομετρήθηκε σε  1ώρ.52:59.8 ακριβώς ο ίδιος με τον χρυσό ολυμπιονίκη από την Ολλανδία Φερί Βέρντμαν.

Αυτός ήταν ο χρόνος που έδωσε το ηλεκτρονικό χρονόμετρο με τους διοργανωτές να εξετάζουν το φώτο φίνις.

Ο κολυμβητής κατάφερε να προσθέσει στη συλλογή του το μοναδικό μετάλλιο που του έλειπε: Το Ολυμπιακό!

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ.

Μετά από μία κούρσα-θρίλερ μέχρι το τελευταίο... κλάσμα δευτερολέπτου λοιπόν, ο Σπύρος Γιαννιώτης αναδείχθηκε αργυρός Ολυμπιονίκης στα 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης στο Ρίο, όμως στις καρδιές μας είναι "χρυσός" μετά την συγκλονιστική του προσπάθεια.