aetn-

aetn-
Μετά απο ένα παιχνίδι θρίλερ για γερά νεύρα που κράτησε την αγωνία στα ύψη μέχρι το τελευταίο λεπτό, Αετός και ΠΑΟΚ Ανοιξιάς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 και διατηρούν το αήττητο τους!

Παρά το μέτριο εώς κακό θέαμα του 1ου ημιχρόνου, ο αγώνας του Αετού Άνω Σταυρού με τον ΠΑΟΚ Ανοιξιάς πρόσφερε μεγάλες συγκινήσεις και θέμα στο 2ο ημίχρονο και αποζημίωσε έτσι στο έπακρο τους (δυστυχώς) λίγους θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του ''Γρηγόρης Σταμούλης'' στο Σταυρό Θεσ/νίκης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αναγνωριστικά και από τους δύο αντιπάλους οι οποίοι παρατάχθηκαν με σημαντικές ελείψεις και οι δύο τους.

Ο Αετός μάλιστα είχε την ατυχία να χάσει μόλις στα πρώτα λεπτά τον Αστέρη Ουτσικούνη που αποχώρησε μετά από τράβηγμα στο πόδι.

Είχε όμως την τύχη να προηγηθεί στο σκορ νωρίς στο 7΄ λεπτό μετά από λάθος της άμυνας της Ανοιξιάς και παρεμβαση του Π. Ιωαννίδη που κέρδισε την μπάλα, πλάσαρε στην εστία και η απόκρουση του τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα στα πόδια του Κ. Γιαννάκου που ακολούθησε τη φάση και απλώς την έστειλε στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό πάγωσε τους Ανοιξιώτες που σε όλο το Α΄ μέρος δεν μπόρεσαν να αναπτύξουν το δικό τους ''total foutball'' με Πελούμη και Μακράκη να κινούνται σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και να χτυπούν στη κόντρα όπως τους έχουμε παρακολουθήσει μέχρι τώρα!

Ο Αετός έδωσε χώρο στον αντίπαλο και φρόντιζε και εκείνος να χτυπήσει με τους δικούς ''πιστολέρο'' στην αντεπίθεση.

Όμως το ''στεγνό'' και χωρίς έμπνευση από κανέναν, παιχνίδι στο διάστημα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου που ακολούθησε δεν δικαιολόγησε το ύψος του αγωνιστικού επιπέδου που διαθετουν σαφώς και οι δύο ομάδες.

aetnx

aetnx

Όλα τα.. λεφτά στο Β΄ μερός!

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν και η αγωνία χτύπησε στο κόκκινο μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η Ανοιξιά μπήκε σαφώς πιο αποφασισμένη για την ανατροπή στο γήπεδο και άρχισε σιγά - σιγά να βρίσκει πιο συχνούς και ουσιαστικούς διαδρόμους προς την εστία του Κιουπτσή.

Γύρω στο 70΄λεπτό ο Βασίλης Πελούμη σκοράροντας για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική θα πετύχει την ισοφάριση με εξαιρετικό γκολ και θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα του.

Από εκεί και πέρα σχεδόν άρχισε μια ποδοσφαιρική ''Ρώσικη ρουλέτα'' με κάθε λεπτό που κυλούσε να μυρίζει γκολ σε κάθε αντεπίθεση και για τους δύο μονομάχους.

aenx-

aenx-

Το πέναλτυ που χάθηκε...

Η Ανοιξιά ήταν και πάλι αυτή που καρδιοχτύπησε περισσότερο τον Αετό και έφτασε μια ανάσα από το γκολ με πέναλτυ που κέρδισε στο 85ο λεπτό του αγώνα.

Ο Μακράκης όμως που ανέλαβε την εκτέλεση του έστειλε την μπάλα άουτ και άφησε έτσι τα δύο σωματεία να μοιραστούν το τελικό σκορ και τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Το σημαντικό και για τις δύο ομάδες που κατέβηκαν με πολλές ελλείψεις από τραυματισμούς και κάρτες όπως είπαμε, είναι ότι διατηρούν το αήττητο τους μετά από πολύ δύσκολα παιχνίδια και συνεχίζουν με αισιοδοξία και ανεβασμένη ψυχολογία (πράγμα που τους αξίζει) το δύσκολο δρόμο που έχουν ακόμα μπροστά τους στο πρωτάθλημα.

peloymh

peloymh

Βασίλης Πελούμη: Ο Μπόμπερ της Ανοιξιάς ξετινάζει για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική δίχτυα φέτος!

Σημαντικά στοιχεία επίσης είναι πως ο Αετός έχει την καλύτερη άμυνα του ομίλου με μόλις ένα γκολ παθητικό, ενώ η Ανοιξιά που για πρώτη φορά φέτος βρέθηκε πίσω στο σκορ έδειξε χαρακτήρα και ''πολύ σκληρή για να πεθάνει'' και μάλιστα λίγο έλειψε να γυρίσει εντελώς το ματς!

Και τα δύο αυτά στοιχεία, όπως και το αήττητο, δεν πρέπει να περνούν αδιάφορα από σοβαρούς συνομιλητές και θα τους βοηθήσουν στο μέλον και να με θυμηθείτε!

Να ευχηθούμε πολύ γρήγορα να επιστρέψουν οι τραυματίες και η πορεία του καθενός να συνεχιστεί χωρίς απρόβλεπτα εμπόδια.