xap

xap
Ο Αστέρας φορούσε μαύρα.... Πραγματικός "Αστέρας" της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο διαιτητής του αγώνα με την βοήθεια των δύο βοηθών του, οι οποίοι φρόντισαν το παιχνίδι να μην διεξαχθεί επί ίσοις όροις.

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η ομάδα μας στον Κυριακάτικο αγώνα με αντίπαλο τον Αστέρα Ανάληψης με σκορ 3-1, δείχνοντας αγωνιστικά όμως πολύ καλό πρόσωπο.

Παρά τις σημαντικές απουσίες, η ομάδα μας παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστική απέναντι σε μια ομάδα, τον Αστέρα Ανάληψης, που δείχνει ότι θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.

Βέβαια πραγματικός "Αστέρας" της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο διαιτητής του αγώνα με την βοήθεια των δύο βοηθών του ,οι οποίοι φρόντισαν το παιχνίδι να μην διεξαχθεί επί ίσοις όροις.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την ομάδα μας να στέκεται πολύ καλα στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους και προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα τον αντίπαλο.

Στο 25ο λεπτό δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στην ομάδα μας σε κράτημα - αγκάλιασμα - κεφαλοκλείδωμα διαρκείας πάνω στον αμυντικό μας Θάνο Θεοδωρούδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η φάση που εκνεύρισε απίστευτα όλους μας έγινε στο 30ο λεπτό του αγώνα.

Μετά από φάουλ που έκανε ο ποδοσφαιριστής μας Θάνος Αγοράκης στο κέντρο του γηπέδου, για το οποίο μάλιστα δέχτηκε και κίτρινη κάρτα, ο αμυντικός του Αστέρα θεώρησε ότι αυτή η τιμωρία δεν ήταν αρκετή, διέσχισε 20 μέτρα γηπέδου βρίζοντας τον ποδοσφαιριστή μας καταλήγοντας να τον χτυπήσει στο πρόσωπο και ενώ οι ίδιοι οι συμπαίκτες του και προς τιμή τους, τον εξέθεταν για την ανόητη κίνηση του.

Ο διαιτητής θεώρησε οτί η επίπληξη απο τους συμπαίκτες του ήταν αρκετή, τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα και πάλι καλά που δεν του έδωσε και συγχαρητήρια για την ενέργεια του!

Η κίνηση αυτή του διαιτητή εκνεύρισε τους ποδοσφαιριστές μας, που έχασαν την συγκέντρωση τους μέσα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα να δεχτούν πίεση από τον αντίπαλο και να δεχτούν σε διάστημα 8 λεπτών τρία τέρματα!

Οι ποδοσφαιριστές μας βέβαια δεν είναι άμοιροι ευθυνών, ούτε ο εκνευρισμός μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία, απλά είναι κρίμα να ακυρώνουν την προσπάθεια τους, τον ιδρώτα τους και σε τελική ανάλυση να αδικούν τον εαυτό τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε τον αγώνα όπως οφείλει να αγωνίζεται σε κάθε παιχνίδι, αδιαφορώντας για το σκορ.

Αποτέλεσμα της νοοτροπίας αυτής ήταν να μειώσει το σκορ στο 55ο λεπτό με κεφαλιά του Αντώνη Πασαλή και να χάσει τεράστια διπλή ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα να μειώσει κι άλλο και να μπει για τα καλά στην διεκδίκηση του αγώνα.

rv2

rv2

Η αγωνιστική ανάταση της ομάδας μας θορύβησε προφανώς τους διαιτητές που φρόντισαν για το υπόλοιπο του αγώνα να σταματούν τις επιθετικές ενέργειες μας με ανύπαρκτα off side.

Highlights των αποφάσεων είναι το απρόσεκτο γύρισμα του αντίπαλου αμυντικού στον επιθετικό μας στην μεγάλη περιοχή με υπόδειξη off side και αντεπίθεση της ομάδας μας με τον επιθετικό μας Άγγελο Κυπαρίσση να προσπερνάει(!!!) τον αντίπαλο αμυντικό και να βρίσκεται μόνος απέναντι από την εστία με τον επόπτη όμως να σταματάει την φάση προφανώς γιατί η προσπέραση έγινε με αντικανονική ταχύτητα!

Στο υπόλοιπο του αγώνα η ομάδα ανέβηκε κι άλλο για να μειώσει αφήνοντας κενά στην άμυνα με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι επιθετικοί να βρεθούν αρκετές φορές σε θέση για γκολ αλλά με όλες τους τις προσπάθειες να σταματούν στον εκπληκτικό χθες τερματοφύλακα μας, Γιώργο Λαζαρούδη.

Αν εξαιρέσουμε το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η απόδοση των ποδοσφαιριστών ήταν καλή, το πάθος και η ενέργεια που βγάλαν στο γήπεδο μεγάλη και είμαστε σίγουροι ότι θα έρθουν και οι επιτυχίες στο εγγύς μέλλον.

Αυτό που ζητάμε από τους ποδοσφαιριστές μας το κάνουν πράξη μέσα στο γήπεδο ακόμα κι αν τα αποτελέσματα δεν τους δικαιώνουν.

Έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητες και τις ικανότητες τους και έχουμε και την υπομονή να περιμένουμε.

Αυτό που ζητάμε είναι από όλους είναι να βάλουν την ομάδα πάνω από το εγώ τους για να επιστρέψει η ομάδα στον δρόμο των επιτυχιών!

Για το θέμα της διατησίας θα σταθούμε μόνο στο εξής.

Μπορούμε να δεχτούμε και ανάποδα σφυρίγματα και κακές διαιτησίες αλλά το να δέχεται ποδοσφαιριστής μας επίθεση από αντίπαλο ποδοσφαιριστή και να επιβραβεύεται για την ενέργεια του αυτή καθιστά τον συγκεκριμένο διαιτητή ανίκανο και επικίνδυνο για το άθλημα.

Τέτοιες αποφάσεις δημιουργούν συνθήκες ζούγκλας μέσα στο γήπεδο, εκνευρίζουν τους ποδοσφαιριστές και τους φέρνουν σε αντιπαράθεση χωρίς λόγο.

Δεχόμαστε την ένταση της στιγμής του αντίπαλου ποδοσφαιριστή, όπως έπρεπε να δεχτεί και αυτός την τιμωρία που του έπρεπε.

Οφείλουμε ως διοίκηση να προστατεύσουμε τα παιδιά μας όχι από κακές διαιτησίες αλλά από επικίνδυνους διαιτητές.

Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που ασχολούμαστε με ανάλογο ζήτημα.

Η φιλοξενία του Αστέρα Ανάληψης ήταν άριστη όπως και η συμπεριφορά του κόσμου αφού στις περισσότερες αποφάσεις διαιτητών συμφωνούσαμε!