Όλοι ήταν υπέροχοι και ένας Βρασίδας από τα παλιά πέρασε 2-4 από τον Ευαγγελισμό με Παπαθανασίου - Χαλκιά και Α. Κυπαρίσση.

vr--

vr--
Ένας Βρασίδας από τα παλιά με αποφασισμένους και διακριθέντες όλους τους παίκτες του έσπασε τη φετινή γκίνια και πέτυχε την πρώτη μεγάλη νίκη του μέσα στον Ευαγγελισμό με 2-4

Δε γίνονταν να πάει άλλο αυτή η φετινή γκίνια του Βρασίδα Βρασνών και πραγματικά έσπασε μέσα στην έδρα της αξιόμαχης Δάφνης Ευαγγελισμού με έναν συγκλονιστικό τρόπο αφού όλα γύρισαν για τους πάικτες των Βρασνών στο Β΄ημίχρονο με επική προσπάθεια η οποία επέφερε μέσα σε σαρανταπέντε λεπτά, τέσσερα γκολ και αρκετές φάσεις αυτοθυσίας που χάρισαν την πρώτη νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς για τους Πράσινους του Στρυμονικού!

Το κυριότερο όλων είναι πως η ομάδα του Βρασίδα δείχνει να επανακάμπτει ολοκληρωτικά πλέον και να βρίσκει λύσεις κυρίως επιθετικά, γεγονός που της έλλειψε στα προηγούμενα παιχνίδια, ακόμα και σε εκείνα που ήταν εμφανώς καλύτερη των αντιπάλων της.

bx-

bx-
Μπάμπης Παπαθανασίου και Αντώνης Χαλκιάς (μαζί με τον Άγγελο Κυπαρίσση) έδωσαν επιθετικές λύσεις, τέσσερα γκολ και τους τρεις πρώτους φετινούς βαθμούς στον Βρασίδα

Ένα νέο φετινό αγωνιστικό κεφάλαιο ανοίγει από εδώ και πέρα λοιπόν για τον Βρασίδα Βρασνών και ευχή όλων μας είναι οι επιτυχίες και οι καλές εμφανίσεις να συνεχιστούν μέχρι τέλους.

Ούτε η βαθμολογική θέση, ούτε τα αποτελέσματα που υπήρξαν μέχρι τώρα ήταν ανάλογα της πραγματικής αξίας των Πράσινων και αυτό αποτελεί κοινό μυστικό στην ποδοσφαιρική πιάτσα της κατηγορίας.

Καιρός για αλλαγή σκηνικού λοιπόν και όλα να πάνε (και θα πάνε) καλά από εδώ και περά.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Το ρεπορτάζ από τον ιστότοπο F.C. VRASIDAS

Στην έδρα του Ευαγγελισμού έμελλε να σταματήσει το αρνητικό σερί της ομάδας μας αφού κατορθώσαμε μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι να επικρατήσουμε με σκορ 2 - 4 και να πανηγυρίσουμε την πρώτη μας νίκη στο πρωτάθλημα!

Με στόχο την νίκη και μόνο την νίκη κατέβηκε ο Βρασίδας Βρασνών στον σημερινό αγώνα με αντίπαλο την Δάφνη Ευαγγελισμού αφού τα ανεπιτυχή αποτελέσματα των πρώτων τριών αγωνιστικών τον κρατούσαν χαμηλά και στην βαθμολογία αλλά και στην ψυχολογία.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα έδειξε ότι θέλει να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και η αλήθει έιναι ότι το κατάφερε, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η ομάδα μας δέχτηκε γκολ στο 20' λεπτό του αγώνα, χωρίς όμως αυτή την φορά να πανικοβληθεί.

Δύο λεπτά αργότερα, γκολ που σημειώσαμε, με τον Βασίλη Μπόσκο, ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο τερματόφυλακας μας, Γιώργος Λαζαρούδης, δεν επέτρεψε τον αντίπαλο επιθετικο να σκοράρει σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο αγώνας κύλησε με σαφή υπεροχή της ομάδας μας αλλά χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη να μην φύγει ηττημένη από το γήπεδο σε ακόμα ένα παιχνίδι. Με τον Άγγελο Κυπαρίσση, που είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 47' ενώ τρία λεπτά αργότερα, με εξαιρετικό πλασέ του Μπάμπη Παπαθανασίου έξω από την μεγάλη περιοχή, πήρε το προβάδισμα.

Η ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει σε εκείνο το σημείο κάποιο τέρμα, που θα ελάττωνε το άγχος που είχαν τα παιδιά για την επίτευξη της νίκης.

Γύρω στο 70'  λεπτό έγιναν δύο φάσεις που λίγο έλειψαν να μας στερήσουν την νίκη. Στην πρώτη περίπτωση γίναμε μάρτυρες, για δεύτερη συνεχόμενη φορά, αντιαθλητικού χτυπήματος, εκτός φάσης, σε ποδοσφαιριστή μας χωρίς αυτό να τιμωρείται με κόκκινη κάρτα. Προφανώς οι ομάδες που αγωνίζονται εντός έδρας έχουν το πλεονέκτημα αυτό βάσει των κανονισμών τους οποίους εμείς δεν γνωρίζουμε.

Λίγο αργότερα η ομάδα μας δέχτηκε την ισοφάριση μετά από μπαλιά..... καμινάδα που ξεκίνησε από το χώρο του κέντρου και κατέληξε στο βάθος της εστίας μας χωρίς κάποιος αμυντικός ή ο τερματοφύλακας μας να μπορέσει να ανακόψει την πορεία της μπάλας, προσφέροντας απλόχερα το πιο εύκολο γκολ της κατηγορίας στον αντίπαλο μας.

Στο υπόλοιπο του αγώνα και παρά την ψυχρολουσία που δεχτήκαμε, η ομάδα πίεσε, έβγαλε φάσεις, είχε δοκάρι και τελικά κατάφερε σε μία από αυτές στο 85' λεπτό με σκόρερ τον Αντώνη Χαλκιά να ανακτήσει το προβάδισμα.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Ευαγγελισμός είχε δύο ευκαιρίες να ξαναφτάσει στην ισοφάριση.

Η πρώτη κατέληξε στο κάθετο δοκάρι της εστίας μας, μετά από απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ και η δεύτερη ανακόπηκε με αυτοκρατορικό τάκλιν της τελευταίας στιγμής, από τον αρχηγό μας στην σημερινή αναμέτρηση, Κώστα Λαφαζάνη.

Στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ όλη η ομάδα του Ευαγγελισμού είχε προωθηθεί για την ισοφάριση, η ομάδα έκλεψε την μπάλα η οποία έφτασε στα πόδια του Μπάμπη Παπαθανασίου που με  σουτ από τα 30 μέτρα σκόραρε στην ανυπεράσπιστη εστία της Δάφνης.

Το σφύρισμα της λήξης βρήκε τους ποδοσφαιριστές μας να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, με όλους μας να νιώθουμε ανακουφισμένοι που το άσχημο αυτό σερί έλαβε τέλος.

Η πίεση του αποτελέσματος ήταν εμφανής στα πρόσωπα των ποδοσφαιριστών μας, σε όλο το διάστημα του αγώνα, γι' αυτό και δεν θα σταθούμε καθόλου στην υπερβολικη γκρίνια που υπήρξε κατά την διάρκεια του αγώνα.

Ξέρουμε ότι τα παιδιά αγαπούνε την ομάδα και θέλουν να την επαναφέρουν στις επιτυχίες και ως ένα σημείο είναι λογικό όταν δεν βγαίνουν οι φάσεις να υπάρχει γκρίνια.

Ελπίζουμε ότι αυτή η νίκη θα επαναφέρει την ηρεμία στην ομάδα, θα ανεβάσει το ηθικό των ποδοσφαιριστών και στην συνέχεια θα προσφέρουμε στον κόσμο μας και περισσότερες νίκες και περισσότερο θέαμα!

Συγχαρητήρια στην ομάδα για την νίκη τους και ευχαριστούμε πολύ την διοίκηση της Δάφνης Ευαγγελισμού για την φιλοξενία!

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας έχει ρεπό!