Όπου Τολμούν οι Αετοί γράφεται Ιστορία και βαδίζουν γενιές στα χνάρια τους!

tlm

tlm
Ούτε το απίστευτο 6-5 που δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά, ούτε τα έντεκα συνολικά γκολ του παιχνιδιού, ούτε το Χιτσοκικό φινάλε ήταν το πιο σημαντικό στην χθεσινή πρώτη εντός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ Σταυρού...

Το πιο σημαντικό ήταν ότι αυτά τα παιδιά αντλούσαν από μια απύθμενη δεξαμενη καρδιάς το κουράγιο και το ψυχικό σθένος να επιστρέφουν μετά από κάθε ψυχρολουσία και ειδικά από το 2-5 και τα ''ποδοσφαιρικά τάρταρα'' του αγώνα και να ξεδιπλώσουν τα φτερά τους ανεβαίνοντας στον Όλυμπο, με ένα αντρίκιο τρόπο έτσι όπως '' Όπου Τολμούν οι Αετοί ''.

Αξεπέραστη η ταινία εκείνη. Σκηνές δράσης σε όλο τους το μεγαλείο, δυνατές δόσεις σασπένς, σεναριακές ανατροπές και απίστευτη πλοκή με λυτρωτικό φινάλε, συνθέτουν μια από τις καλύτερες πολεμικές ταινίες που γυρίστηκαν ποτέ!

Ε, λοιπόν το παιχνίδι της Κυριακής και η Επική ανατροπή του ΠΑΟΚ Σταυρού δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από την θρυλική εκείνη ταινία πάνω σε σενάριο του Alistair MacLean με πρωταγωνιστές τους Richard Burton και Clint Eastwood.

Ίσα - ίσα που έχει πολλά περισσότερα για να τα θυμούνται όσοι τυχεροί τα έζησαν από κοντά στο ''Γρηγόρης Σταμούλης'' και να διδάξει στις επόμενες γενιές των αθλητών που θα φορέσουν την φανέλα με τον Δικέφαλο του Σταυρού στο στήθος !

Κυρίως έχει να μας διδάξει ότι η καρδιά κερδίζει μονάχα όταν δεν σταματά να χτυπά !!!

apkc

apkc

Οι ταινίες που αγαπήσαμε: Όπου τολμούν οι αετοί / Where eagles dare

Και οι καρδιές των παιδιών του ΠΑΟΚ Σταυρού χτυπούσαν δυνατά και ασταμάτητα μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη και η απίστευτη νίκη ήρθε μέσα σε πραγματική αποθέωση !!!!

Το σενάριο, η σκηνοθεσία, η πλοκή, τα γυρίσματα, η δράση, ο ηρωισμός σχεδόν όλα ίδια με την ταινία που στις δεκαετίες των ΄70 και ΄80 μεγάλωσε την γενιά την δική μου και την επόμενη.

Μα το κυριότερο: Υπήρχε ένα κατα πολύ ανώτερο καστ πρωταγωνιστών !

Εκτός από τους παίκτες που έδωσαν την ψυχή τους, εκτός από τον κόουτς Πέτρο Σαλέπη που κάνει σπουδαία δουλειά, εκτός από τους ανθρώπους του Δ/Σ που τρέχουν μέρα νύχτα γα την ομάδα υπήρχε και ακόμα ένας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ:

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΣΤΑΥΡΟΥ !!!

drkb

drkb

Να η δεξαμενή του κουράγιου και της ψυχής που άντλησαν οι αθλητές του ΠΑΟΚ Σταυρού.

Και όταν έχεις τέτοιο κόσμο τότε και τα αδύνατα γίνονται δυνατά και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα και κανέναν.

Και αργότερα όταν περάσουν τα χρόνια και οι τωρινές στιγμες θα γίνουν αναμνήσεις, από ιστορικά παιχνίδια, από θάρος και από κατάθεση ψυχής όπως αυτά που ζήσαμε την Κυριακή, σ΄ αυτά θα μεγαλώνουν και θα πατούν πάνω τους οι γενιές οι επόμενες, για να κρατούν ζωντανό τον θρύλο του ΠΑΟΚ Σταυρού !

Κι αν ζητούσαν από τον Alistair MacLean να ξαναγράψει το σενάριο του '' Όπου τολμούν οι Αετοί '' με ποδοσφαιρική υπόθεση αυτή την φορά, είμαι σίγουρος ότι αυτό το παιχνίδι θα έγραφε...

Ακριβώς έτσι όπως έγιναν όλα, για να περάσουν στην Ιστορία και να βαδίζουν οι επόμενες γενιές στα χνάρια αυτά !!!

Καλή συνέχεια.

Τσολάκης Βασίλης

apkab

apkab

ΠΑΟΚ Σταυρού-Διγενής Μονολόφου 6-5

*(Ρεπορτάζ από τον ιστότοπο του ΠΑΟΚ Σταυρού)

Την πρώτη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε σήμερα ο ΠΑΟΚ Σταυρού καθώς κέρδισε με το ''αγγλικό'' 6-5 τον αξιόμαχο Διγενή Μονολόφου και βρίσκεται σταθερά στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας (6η Θέση, 16 Βαθμούς)

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επίθεση μόλις στο 2o λεπτό κατάφεραν να σκοράρουν 0-1.
Η ομάδα μας πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα και κατάφερε σχετικά γρήγορα να έχει απάντηση με τον Δημήτρη Πρόκο να ισοφαρίζει με σούτ στο 16ο λεπτό σκοράροντας στο ντεμπούτο του και πάλι με τον ΠΑΟΚ Σταυρού.

Το χειρότερο 5λεπτό ήταν απο το 18ο εως και το 23ο λεπτό με τρομερά αμυντικά κενά για την ομάδα μας και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 2 γκόλ στο 19ο και το 22ο λεπτό και το σκόρ να γίνετε 1-3.

Και πάλι η απάντηση ήταν άμεση με τον Κανέλλη αυτη την φορά να σκοράρει στο 32' με δυνατό σούτ μέσα απο την μικρή περιοχή και να ξαναβάζει την ομάδα μας στο παιχνίδι 2-3.
Tα αμυντικά τραγικά λάθη συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα στο 44' μετά απο αδράνεια σε ενα κόρνερ του Διγενή να γίνει το 2-4 που ήταν και σκόρ ημιχρόνου.

Η είσοδος του Τσίτσου στο παιχνίδι σε συνδιασμό με το πάθος που έβγαλαν οι παίχτες μας ειδικά στο δεύτερο μέρος έφεραν μια επική ανατροπή που παρόμοια της δεν έχει ξανασυμβεί στην σύγχρονη ιστορία του συλλόγου μας.
Οι φιλοξενούμενοι θα πετύχουν κόντρα στην ροή του ματς και ακόμα ένα τέρμα στο 55' με το σκόρ να γίνεται 2-5 και όλα να δείχνουν πως ο ΠΑΟΚ Σταυρού θα γνωρίσει ακόμα μια εντός έδρας ήττα.

Η είσοδος του Ταξιάρχου στο 57' δίνει επιθετική ώθηση και στο αμέσως επόμενο λεπτό 58' ο Γιώργος θα σκοράρει με σούτ μέσα απο την περιοχή κάνοντας το 3-5 και δίνει το σύνθημα της ανατροπής.
Στο 64΄και πάλι ο Πρόκος θα πετύχει το δέυτερο προσωπικό του τέρμα με πλασέ απο την μεγάλη περιοχή και θα βάλει την ομάδα μας για τα καλά στο ματς 4-5.

Στο 75' και πάλι μετά απο ενέργεια του Πρόκου η μπάλα θα φτάσει στον Μπουλάρι ο οποίος δεν δυσκολέυτηκε να την σπρώξει στα δύχτια σε κενή εστία μέσα σε έξαλλα πανηγύρια 5-5.

Στο 77΄ ο Μπουλάρι θα χάσει μοναδική ευκαιρία, αφού το σούτ που επιχείρησε βρήκε το δοκάρι ενώ και ο Κανέλλης στο 83' αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα δεν θα μπορέσει να σκοράρει χάνοντας τεράστια ευαριρία.

Στο 96' κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μπουλάρι θα εκτελέσει το φάουλ στο χώρο του κέντρου και ο Ταξιάρχου με πισινή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δύχτια πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ και θα ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή 6-5 δίνοντας το φιλι της ζωής στην ομάδα μας και μια νίκη που την θέλαμε όλοι μας,έστω και στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο ΠΑΟΚ Σταυρού πήρε αυτό που ήθελε, τους 3 βαθμούς της νίκης.

Πολλά συγχαρητήρια σε ολα τα παιδιά για την σημερινή υπερπροσπάθεια και την πολύ σημαντική νίκη.

Ενα τεράστιο ευχαριστώ στον κόσμο που σήμερα ήταν συγκλονικστικός και βοήθησε την ομάδα μας να πετύχει την μεγάλη ανατροπή.

Επόμενο παιχνίδι την Τετάρτη στις 14:30 με την Δόξα Δρυμού εκτός έδρας για την 3η φάση του Κυπέλου της Ε.Π.Σ.Μ.