dkr-

dkr-
Τα δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα.... Βρασνά

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-4 γνώρισε η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα από την Α.Ε. Κορώνειας, παραμένοντας έτσι στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Η εκτελεστική δεινότητα της αντίπαλης ομάδας να σκοράρει σε κάθε ευκαιρία που της παρουσιαζόταν, σε συνδυασμό με την εκτελεστική δεινότητα της δικής μας ομάδα να σημαδεύει το δοκάρι, περιγράφει πλήρως την εικόνα του σημερινού αγώνα.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και ως ένα σημείο τα κατάφερε.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Αντώνη Πασαλή όμως να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο αργότερα όμως δεν θα λαθέψει το ίδιο και με κοντινή προβολή θα δώσει το προβάδισμα για την ομάδα μας.

Και ενώ η ομάδα μας είχε πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και δημιουργούσε φάσεις κατάφερε να δεχτεί και πάλι "φτηνά" γκολ στην άμυνα σε διάστημα μικρότερο των δέκα λεπτών.

Αυτές ήταν και οι πρώτες ευκαιρίες της Α.Ε. Κορώνειας στο παιχνίδι. Παρά την ψυχρολουσία, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν για την ισοφάριση αλλά στις δύο καλύτερες στιγμές της η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι με τους ποδοσφαιριστές και φίλαθλο κόσμο να πιστεύει στα μάτια του.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της αντίπαλης ομάδας, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο αντίπαλος ποδοσφαιριστής στέλνοντας έτσι την ομάδα του στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι όποιες προθέσεις των ποδοσφαιριστών μας να πιέσουν για την ισοφάριση πάγωσαν πέντε λεπτά αργότερα αφού με ένα απίστευτο σουτ η μπάλα κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας μας γράφοντας το τελικό 1-4, με ποσοστά....μπάσκετ για την ομάδα της Κορώνειας.

Το υπόλοιπο του αγώνα συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με την ομάδα μας να πιέζει, να κάνει ευκαιρίες, να σημαδεύει το δοκάρι για ακόμα μία φορά και γενικά την μπάλα να καταλήγει πάντα λίγο δίπλα ή λίγο έξω από το δοκάρι.

Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι η Κορώνεια στους πολλούς κενούς χώρους που την δόθηκαν δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει άλλη ευκαιρία...χαλώντας έτσι τα ποσοστά ευστοχίας της.

Το συμπέρασμα είναι ότι η ομάδα μας δεν μπόρεσε να ζευγαρώσει τις νίκες της στο πρωτάθλημα και παρέμεινε πολύ χαμηλά στην βαθμολογία.

Η εικόνα και οι δυνατότητες των ποδοσφαιριστών μας δεν δικαιολογούν αυτή την θέση αλλά όσο έρχονται αρνητικά αποτελέσματα πρέπει να γνωρίζουμε ότι θα έχουμε απέναντι μας και τον παράγοντα ψυχολογία.

Μακάρι ο παράγοντας τύχη να σταματήσει να μας γυρνάει την πλάτη σύντομα, αλλά και από την άλλη θα χρειαστεί μεγαλύτερη συγκέντρωση και συμμετοχή στις προπονήσεις από τους ποδοσφαιριστές μας.

Κλείνοντας να ευχηθούμε περαστικά στον τερματοφύλακα της Α.Ε. Κορώνειας που τραυματίστηκε στο πόδι στο πρώτο ημίχρονο και αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο.

Ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό και να επανέλθει σύντομα στα γήπεδα!