Νέα Απολλωνία: Στράτος Τσαούσης και Παντελής Ιωαννίδης σφράγισαν το ντέρμπυ!

pnstr

pnstr

Σε θρίλερ αντάξιο ενός μεγάλου τοπικού ντέρμπυ, εξελίχθηκε ο αγώνας του Μέγα Αλέξανδρου Νέας Απολλωνίας και του Αετού Άνω Σταυρού με τους Στράτο Τσαούση και Παντελή Ιωαννίδη να βάζουν αμφότεροι τις πινελιές, , αλλά και την οριστική σφραγίδα τους στην αναμέτρηση!

Συγκεκριμένα:

Η σημερινή συνάντηση του Μέγα εναντίον του Αετού που έγινε μέσα στη Νέα Απολλωνία ξεκίνησε νευρικά και αγχωτικά, με τους δύο μονομάχους να επιδιώκουν το υπέρ τους θετικό αποτέλεσμα για τους δικούς του στόχους ο καθένας και όλα έδειχναν ότι θα παρακολουθούσαμε ένα κλασικό παιχνίδι μοναμαχιών στο κέντρο και ότι δύσκολα θα έμπαιναν γκολ που θα δημιουργούσαν ιδιαίτερη αγωνία και σασπένς στο ματς.

Παρ΄ όλα αυτά όμως ο  Αετός ευτύχησε να προηγηθεί με 0-1 στο 6ο λεπτό με τον Χρήστο Σαμαρά αναγκάζοντας τη Νέα Απολλωνία να αναζητήσει επιθετικούς χώρους και τρεξίματα για να γυρίσει το παιχνίδι.

Το ημίχρονο έληξε χωρίς να αλλάξει κάτι και ''όλα τα λεφτά'' τελικά ήταν το Β΄ μέρος και ιδιαίτερα τα δραματικά τελευταία λεπτά και... δευτερόλεπτα θα λέγαμε, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα...

Η είσοδος στο παιχνίδι του αειθαλή Στράτου Τσαούση έδωσε την αποτελεσματικότητα στον Μέγα για να ισοφαρίσει αρχικά στο 80ο λεπτό και να προηγηθεί μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο 89ο λεπτό με 2-1.

Όμως ο Αετός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη ακόμα και τελικά με γκολ του Παντελή Ιωαννίδη στο 93ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2 για να κλείσει το παιχνίδι με του δύο ομάδες μας να μοιράζονται τους βαθμούς και τις εντυπώσεις.

Για τον γηπεδούχο Μέγα Αλέξανδρο ήταν ο πρώτος φετινός βαθμός, ενώ ο Αετός έφτασε του τέσσερις συνολικά.

Και οι δύο ομάδες κάνουν φέτος από ένα νέο ξεκίνημα στην Γ΄ κατηγορία με νέα παιδιά και πολλά νέα πρόσωπα στις συνθέσεις τους.

Η πορεία τους θα είναι δύσκολη και επίπονη.

Ο κόσμος πρέπει να σταθεί δίπλα και στα δύο ιστορικά σωματεία μας και να στηρίξει την προσπάθεια τους.

Χωρίς τις ομάδες της περιοχής μας και χωρίς αυτά τα όμορφα τοπικά ντέρμπυ μεταξύ τους χάνουν πολύ σε αξία όλα τα πρωταθλήματα του ερασιτεχνικού κόσμου μας.

Με το καλό να επιστρέψουν ακι οι δύο στις κατηγορίες που αξίζουν, έναντι της ιστορίας τους, να αγωνίζονται.

Καλή συνέχεια στον Μέγα Αλέξανδρο και στον Αετό Άνω Σταυρού !