Ελλήσποντος Ν. Μαδύτου: Ισαάκ Γκολκήπερ - Full drive - Πασχάλης Σκόρερ!

ikp

ikp
Ένας καλός τερματοφύλακας είναι πάντα η βάση να χτιστεί μια καλή ομάδα. Πόσο μάλλον όταν έχεις κάποιον που εκτός από καλός γκολκήπερ σου βγαίνει και.. σκόρερ. Ο 18χρονος Ισαάκ Πασχάλης του Ελλήσποντου Ν. Μαδύτου το κατάφερε και αυτό !!!

Ο Ισαάκ από μικρό παιδί μεγάλωσε και αντρώθηκε μέσα στα σπλάχνα του Ελλήσποντου.

Την ίδια στιγμή που οι φίλοι του έλκονταν από τις τρίπλες και τα γκολ των μεγάλων αστέρων του Ελληνικού και του διεθνούς ποδοσφαίρου εκείνος ένιωσε να τον έλκει το μαγικό συναίσθημα να μπορείς να σταματάς αυτά τα γκολ, να αποκρούεις τις επιθέσεις των αντιπάλων σου και να χτίζεις ένα τείχος προστασίας για τους συμπαίκτες σου.

Οι αποκρούσεις του Μπουφόν, του Κασίγιας, του Νόιερ, του Νικοπολίδη, του Καρνέζη, του Πασχαλάκη από τους νεώτερους, έγιναν τα κρυφά όνειρά του. Μέσα σε εκείνα έχτισε τον αλύγιστο χαρακτήρα του και μέσα στο γήπεδο δούλεψε και δουλεύει να βελτιώσει τις ικανότητες που έχει !!

Δύσκολος και μοναχικός ο δρόμος του τερματοφύλακα... Πάντα μόνος, πάντα τελευταίος στη γραμή άμυνας και πάντα απέναντι στους αντιπάλους και στο λάθος σου που φοβάσαι να μη σε προδώσει ανά πάσα στιγμή.

Και όμως αυτό το παλικαράκι (παλίκαρος δυό μέτρα δηλαδή...) από τη Νέα Μάδυτο δε δίστασε στιγμή. Από δεκατεσσάρων χρονών φόρεσε τα γάντια του Ελλήσποντου και ρίχτηκε στα βαθιά του πρωταθλήματος με τις πρώτες ελπιδοφόρες εμφανίσεις του στην Β΄κατηγορία να του δίνουν φτερά.

iskpb

iskpb

Ακολούθησε ο τίτλος του πρωταθλητή την επόμενη χρονιά με σημαντική προσφορά του Ισαάκ στην ομάδα και στη συνέχεια ήρθαν δύο γεμάτα χρόνια στην Α΄ κατηγορία με αμέτρητες θετικές εμφανίσεις από μέρους του.

Ένας μεγάλος τερματοφύλακας είχε πλαστεί για τα καλά και ο Ελλήσποντος έβρισκε τον φύλακα άγγελό του για πολλά χρόνια στο μέλον !!!

isakg

isakg

Να όμως που το Σάββατο 14 Απριλίου μέσα από τον Ισαάκ... ξεπήδησε και ο σκόρερ για τον Ελλήσποντο, αφού πέτυχε με κεφαλιά ένα καθοριστικό γκολ - βαθμό στο τελευταίο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα με τα Χελιδόνια !!

Ένα ακόμα πολύ σημαντικό γκολ πέτυχε ο Διαμαντούλης Αγκοτάκης που και αυτός βοηθάει τον Ελλήσποντο από τον Ιανουάριο που βρέθηκε στις τάξεις της ομάδας.

Συγχαρητήρια στον Ελλήσποντο, συγχαρητήρια στα παιδιά του για τον αγώνα που δίνουν καθημερινά σε επίσημες αναμετρήσεις και προπονήσεις και ότι καλύτερο στην φετινή πορεία τους !!!

Τσολάκης Βασίλης

alsp

alsp

«Πασχαλι-ά» στη Τριανδρία για τη Νέα Μάδυτο!

Από τερματοφύλακας, ο Ισαάκ Πασχάλης μετετράπη σε… ήρωα του Ελλήσποντου Μαδύτου, καθώς με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις, χάρισε τον πόντο στην ομάδα του, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τα Χελιδόνια, τελικά ισοφάρισε σε 2-2.

Ο 18χρονος τερματοφύλακας του Ελλήσποντου με το γκολ που σημείωσε έδωσε έναν βαθμό, που δεν αποκλείεται να παίξει σημαντικό ρόλο στην υπόθεση παραμονής. Παρότι οι παίκτες του Σάββα Κοτσέρογλου έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0 από τα Χελιδόνια, τελικά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έκαναν το θαύμα μέσα σε πέντε λεπτά!

Τα πράγματα είχαν ζορίσει αρκετά. Τα γκολ του Νούτση και του Κάμτση στο 45ο λεπτό και στο 80ο λεπτό αντίστοιχα, έδειχναν πως θα ήταν και αυτά που θα έκριναν τον αγώνα. Παρόλα αυτά, οι παίκτες της Μαδύτου, πίεσαν στα τελευταία λεπτά και με πίστη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα έφτασαν στην ισοφάριση.

Πιο συγκεκριμένα, στο 87ο λεπτό ο Διαμαντής Αγκοτάκης μείωσε σε 2-1, για να έρθει σαν από μηχανής θεός, ο Ισαάκ Πασχάλης και με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, να διαμορφώνει το τελικό 2-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ – ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ ΜΑΔΥΤΟΥ 2-2

Σκόρερ: Νούτσης (45′), Κάμτσης (80′), Αγκοτάκης (87′), Πασχάλης (90+)
Διαιτησία: Ιωακειμίδης (Μαδίτσης – Αχμετσίκ)
ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ: Θουλιώτης, Σολένγκος, Στόικος, Ζαφειρίδης, Τσιλαιλιάνης, ΠΙΠΙΛΙΚΑΣ, Ματθαιόπουλος, Μπρέντας, Κάμτσης, Ταγκίδης, Νούτσης
ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ: Πασχάλης, Παπανικολάου, Χατζηδημητρίου, Νικολάρι, Μουρόπουλος Α. , Τζουβελέκης Α. , Θεολόγου, Μαυρόπουλος, Χάβος, Τζουβελέκης Α. , Χάβος Δ.