Είναι φορές που ότι και να γράψει κανείς για ένα παιχνίδι δεν μπορεί να μεταφέρει ούτε καν στο ελάχιστο τις στιγμές, την ατμόσφαιρα, τα συναισθήματα, την αγωνία ή την λύτρωση,

την χαρά ή την πίκρα, το μέγεθος τέλος πάντων όλων όσων έζησαν εκείνοι οι τυχεροί που το παρακολούθησαν ιδίοις όμμασι..

vepb

vepb

Και αυτό γιατί καμιά φορά το παιχνίδι το ίδιο ξεπερνάει τους πάντες και τα πάντα!

Να λες μόνο ''ήμουνα τυχερός που το είδα και το έζησα'' και να το θυμάσαι πάντα.

Και δεν είναι ανάγκη να είναι το παιχνίδι αυτό κάποιος τελικός Champions League, ούτε κανένα παιχνίδι σε Μουντιάλ...

Μπορεί να είναι και ένα παιχνίδι ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Γιατί η ποιότητα, η ψυχή, η αυταπάρνηση και η σιδερένια θέληση των παιδιών που αγωνίζονται ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ!!!

Υπάρχουν και λάμπουν όπως στο παιχνίδι Βρασίδα Βρασνών - Φλόγας Λαγκαδικίων!

Και μιλάω για όλα τα παιδιά και των δύο ομάδων που μας χάρισαν ένα από τα ομορφότερα παιχνίδια που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια!

Ο αγώνας αυτός πραγματικά όπως θα διαβάσετε παρακάτω μας άφησε άφωνους, ράγισε καρδιές  και τόσο η εξέλιξη, όσο και η αγωνία του ξεπέρασε τους πάντες.

Τους πάντες εκτός από την σιδερένια  θέληση των παικτών του Βρασίδα και τον ''Εξωγήινο'' Αντώνη Χαλκιά που γύρισαν τα πάνω - κάτω και έφεραν στο ιστορικό σωματείο των Βρασνών ''Νέο Φεγγάρι'' αφήνωντας πίσω γκίνιες, ατυχίες, μέτριες εμφανίσεις και μια ''παγωμένη'' ψυχολογία που δεν άρμοζε σε καμία, μα σε καμία περίπτωση στην ποιότητα και στην αξία αυτών των παιδιών!!!

vprm

vprm

Νέο Φεγγάρι λοιπόν για τον Βρασίδα και μακάρι να είναι ολόγιομο, να φωτίζει δυνατά και να γαληνεύει τις νύχτες και την ηρεμία της ομάδας που τόσο ανάγκη είχε αυτή τη γαλήνη!

Το πράμα γύρισε λοιπόν και μέσα σε επτά μέρες (ντέρμπυ με Τρωάδα και αγώνας με Φλόγα) ο Βρασίδας απέδειξε ότι εκτός από ''καρυδάτος'' έχει κάτι που τουλάχιστον εγώ το γράφω χρόνια τώρα για όσους αγαπούν τον αθλητισμό:

Αυτή η ομάδα, αυτές οι ψυχάρες, αυτό το αθλητικό περιβάλλον και αυτά τα παιδιά σε κάνουν να τα ερωτευθείς ποδοσφαιρικά και να μη φοβάσαι να παραδεχτείς ότι δάκρυζεις για όλα αυτά που ζεις κοντά τους!!!

Να είστε καλά όλοι σας και να μας χαρίζετε πάντα όμορφες αθλητικές στιγμές!

* Θα ήταν μεγάλη παράλειψη από μέρους μου να μην συγχαρώ δημόσια και την ομάδα των Λαγκαδικίων που αγωνίστηκε και εκείνη με όλη τη δύναμη της ψυχής της.

Καλές γιορτές στα παιδιά και καλή συνέχεια στην πορεία τους!

Βασίλης Τσολάκης

Το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ιστότοπο του Βρασίδα Βρασνών

Χαλκέντερος Βρασίδας....

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τον Βρασίδα Βρασνών αφού επικράτησε με σκορ 3-2 επί της Φλόγας Λαγκαδικίων, με την ομάδα μας να δείχνει ατσάλινο χαρακτήρα και να φτάνει στην ανατροπή στο ακροτελεύτιο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο του αγώνα!

Σε ένα παιχνίδι που απ' ότι φαίνεται χτίζει την δική του παράδοση αφού για τρίτη συνεχόμενη χρονιά λήγει με το ίδιο σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον διαιτητή να κλείνει τα μάτια σε πεντακάθαρο πέναλτι πάνω στον μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα, Αντώνη Χαλκιά, στερώντας έτσι από την ομάδα μας ένα γρήγορο προβάδισμα.

vepa

vepa

Μέχρι και το 30ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας είχε πρωτοβουλία κινήσεων αλλά δεν κατάφερε να προγηθεί αφού το δυνατό σουτ του Γιώργου Λαζαρούδη και το πλασέ του Αντώνη Χαλκιά, βρήκαν απάντηση από τον τερματοφύλακα της Φλόγας.

Στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία της στο παιχνίδι στο μισάωρο του αγώνα, η ομάδα των Λαγκαδικίων προηγήθηκε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ δημιουργώντας εκνευρισμό στους ποδοσφαιριστές μας.

Και ενώ σε αυτό το σημείο του αγώνα η αντίπαλη ομάδα φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι, ο Αντώνης Χαλκιάς θα σπάσει το τεχνικό οφσάιντ των αντιπάλων και με πλάσε πάνω από τον τερματοφύλακα θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 35ο λεπτό.

Πέντα λεπτά αργότερα θα έρθει η πρώτη άτυχη στιγμή για την ομάδα μας, με τον Μπάμπη Παπαθανασίου να τραυματίζεται και να περνάει εκτός αγώνα.

bx-

bx-

Στο διάστημα αυτό η ομάδα μας δέχτηκε και δεύτερο γκολ, με τους αντιπάλους να εκμεταλλεύονται το προσωρινό κενό που δημιουργήθηκε στην ομάδα μας.

Κάπως έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε δυνατά αλλά δίχως να καταφέρνει να σημειώσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι και το 60ο λεπτό του αγώνα.

Ο προπονητής μας έχει ήδη προχωρήσει και σε δεύτερη αλλάγη για λόγους τακτικής για να πιέσει κι άλλο τους αντιπάλους.

Μετά από λίγα λεπτά όμως θα αναγκαστεί να προχωρήσει και σε τρίτη αναγκαστική αλλαγή μετά και τον τραυματισμό του Θάνου Ξοβέρη.

Η πίεση στα καρέ της αντίπαλης ομάδας αυξάνεται χωρίς όμως να μπορούμε να φτάσουμε στην ισοφάριση.

Στο 75ο λεπτό αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο και ο Βασίλης Μπόσκος για την ομάδα μας λόγω τραυματισμού με αποτέλεσμα η ομάδα μας να μείνει στον αγωνιστικό χώρο για το υπόλοιπο του αγώνα με αριθμητικό μειονέκτημα.

Οι ποδοσφαιριστές μας όμως θα δείξουν πραγματικό χαρακτήρα και δεν θα πτοηθούν.

xlst

xlst

Το παιχνίδι γίνεται πραγματικό ροντέο σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει ασταμάτητα.

Ο διαιτητής θα μας αρνηθεί και δεύτερο πέναλτι σε καθαρό χέρι αντιπάλου μέσα στην περιοχή προκαλώντας την οργή ποδοσφαιριστών και φιλάθλων.

Η Φλόγα από το σημείο εκείνο και μετά θα βρεθεί σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις με παίκτη παραπάνω στην αντεπίθεση σπαταλώντας όμως επιπόλαια τις ευκαιρίες της ενώ και ο διαιτητής θα της αρνηθεί πέναλτι σε χέρι αμυντικού μας, θέλοντας ίσως να εξιλεωθεί για τις προηγούμενες λανθασμένες αποφάσεις του.

Στο 89ο λεπτό του αγώνα και ενώ ο διαιτητής έχει ήδη δείξει τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων, ο Αντώνης Χαλκιάς θα βρεθεί αφύλακτος μέσα στην μικρή περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Όμως οι ποδοσφαιριστές μας δεν ήταν ικανοποιημένοι ούτε με τον βαθμό της ισοπαλίας κι ας παίζαν με παίκτη λιγότερο.

Στα ελάχιστα λεπτά που απέμειναν κατάφεραν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή με τον Ντίνο Κυπαρίση αφύλακτο να εξαπολύει σουτ στην αντίπαλη με τον αντίπαλο όμως αμυντικό να μπλοκάρει κυριολεκτικά την μπάλα με τα χέρια.

Σε  αυτή την περίπτωση ο πολύ κακός διατητής του αγώνα δεν είχε άλλη επιλογή παρά να δείξει το σημείο του πέναλτι.

vxfl

vxfl

Ο Αντώνης Χαλκιάς έστησε την μπάλα στην βούλα και με κεραυνό ολοκλήρωσε την επική ανατροπή της ομάδας αναδυκνείωντας τον εαυτό του σε MAN OF THE MATCH.

Αμέσως μετά την εκτέλεση του πέναλτι ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε και την λήξη με τους ποδοσφαιριστές μας να αισθάνονται δικαιωμένοι για την τιτάνια προσπάθεια τους και στα 95 λεπτά του αγώνα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για το πάθος και την διάθεση που δείξαν και στα 90 λεπτά του αγώνα κόντρα σε όλες τις ατυχίες και τις αδικίες που συνάντησαν κατά την διάρκεια του.

vgrs

vgrs

Ευχόμαστε η θέληση τους αυτή για να ανεβάσουν τον Βρασίδα στην βαθμολογική θέση που του αξίζει να έχει και συνέχεια και να ευχηθούμε στους τραυματίες ποδοσφαιριστές μας να επανέλθουν το συντομότερο δυνατόν στις υποχρεώσεις της ομάδας!