rdi

rdi
Άστραψαν και βρόντηξαν παίδες και άνδρες του Βρασίδα Βρασνών...

Με σπουδαίες νίκες συνέχισαν οι ομάδες του Βρασίδα Βρασνών αυτή την αγωνιστική αφού επικράτησαν , οι μεν παίδες με σκορ 0-5 μέσα στον Ελλήσποντο Κριθιάς και οι δε άνδρες με σκορ 4-2 επί της Αστραπής Νικομηδινού, χαρίζοντας σε όλους μας μια όμορφη μέρα.

Η καλή μέρα λένε φαίνεται από το πρωί και γι' αυτό φρόντισαν οι παίδες του Βρασίδα Βρασνών οι οποίοι έπαιξαν για άλλη μια φορά πολύ όμορφο ποδόσφαιρο αψηφώντας το πολύ πρωινό ξύπνημα που θύμισε...σχολείο αλλά και τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες επικρατώντας με το εμφατικό 0-5 μέσα στην Κριθιά!

Για αυτά τα παιδιά τα έχουμε πει πολλές φορές ότι είτε κερδίζουν 5-0 είτε χάνουν 5-0 μας αρέσει να τα βλέπουμε να αγωνίζονται γιατί η πρόοδος που έχουν κάνει αγωνιστικά είναι τεράστια και μας κάνουν όλους περήφανους με τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα παιχνίδια και τις οδηγίες του προπονητή τους. Την σκυτάλη από τους παίδες πήραν το απόγευμα οι άνδρες οι οποίοι και αυτοί με την σειρά τους κέρδισαν καθαρά με σκορ 4-2 την Αστραπή Νικομηδινού, σκαρφάλωσαν κι άλλο στην βαθμολογία, αλλά η ήττα που προηγήθηκε στον εξ αναβολής αγώνα με τον Μ. Αλεξ. Ν. Απολλωνίας με το ίδιο σκορ δεν μας επιτρέπει επί του παρόντος να έχουμε μεγαλύτερες βλέψεις.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να έχει να αντιμετωπίσει εκτός από την Αστραπή και τον αέρα ο οποίος δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μας να φτάσουν στην αντίπαλη εστία. Όπως ήταν φυσικό το βάρος σε όλο το πρώτο ημίχρονο έπεσε στην άμυνα και στην διαφύλαξη του μηδέν έτσι ώστε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα να μπορέσει να διεκδικήσει την νίκη με καλύτερους όρους. Και πράγματι στο πρώτο ημίωρο η ομάδα μας δεν κινδύνεψε καθόλου ενώ όταν ο αέρας αποφάσισε να κάνει τα τερτίπια του στο 35ο λεπτό του αγώνα ο Θάνος Θεοδωρούδης σαν από μηχανής θεός θα αποσοβήσει βέβαιο γκολ διώχνοντας την μπάλα πάνω από την γραμμή.

Η σωτήρια αυτή επέμβαση απέκτησε ακόμα μεγαλύτερη αξία όταν στο 40ο λεπτό ο Θάνος Ξοβέρης θα βρει με μπαλιά ακριβίας τον Κώστα Καδούδη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτός με την σειρά του θα κόψει κάθετα την μπάλα στον επερχόμενο Θάνο Αγοράκη που είχε τρέξει όλη την αριστερή πλευρά και ο τελευταίος με υποδειγματικό σουτ θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα μας. Το γκολ αυτό εκνεύρισε την ομάδα του Νικομηδινού η οποία στάθηκε πολύ τυχερή αφού η κεφαλιά του Αντώνη Χαλκιά θα περάσει με την βοήθεια του αέρα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι ενώ με την λήξη του ημιχρόνου ο Ντίνος Κυπαρίσσης θα χάσει μοναδική ευκαρία να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής και με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο αφού και με την βοήθεια του αέρα η ομάδα μας κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Στο 60ο λεπτό ο Βασίλης Μπόσκος θα βρεθεί αμαρκάριστος έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ θα γράψει το 2-0, δίνοντας έτσι σαφές προβάδισμα στην ομάδα μας. Πέντε λεπτά αργότερα θα είναι η σειρά του Αντώνη Χαλκιά να σκοράρει με δεξί διαγώνιο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Μετά το 3-0 οι παίκτες μας χαλάρωσαν με αποτέλεσμα η ομάδα του Νικομηδινού να μειώσει στο 75ο λεπτό και η αλήθεια είναι ότι για ένα δεκάλεπτο περίπου η ομάδα μας δέχτηκε μια σχετική πίεση η οποία όμως σταματούσε στο αμυντικό δίδυμο των Κώστα Λαφαζάνη και Θάνου Θεοδωρούδη κυρίως, με όλα τα παιδιά όμως να αμύνονται σωστά.

Στο 85ο λεπτό ο Αντώνης Χαλκιάς θα κλέψει την μπάλα από τον αντίπαλο στόπερ, θα βρεθεί μόνος απένταντι στον τερματοφύλακα και με ψύχραιμο πλασέ θα βάλει τέλος στις όποιες... γκρίνιες είχαν αρχίσει να κάνουν την εμφάνιση τους στο γήπεδο των Νέων Βρασνών. Το μόνο που κατάφερε η Αστραπή ήταν να μειώσει σε 4-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα με αμφισβητούμενο πέναλτι και να γράψει το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνιση τους και για την νίκη τους. Είναι φανερή η διαφορά της ομάδας στο δεύτερο μισό του πρώτου γύρου σε σχέση με το πρόσωπο που παρουσίασε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Αν δεν υπήρχε και αυτή η "παρένθεση" μέσα στην Νέα Απολλωνία θα μιλούσαμε για ολική επαναφορά της ομάδας πριν το τέλος του πρώτου γύρου.

Πιο σημαντικό όμως από τους βαθμούς είναι ότι η ομάδα πλέον αποδίδει σύμφωνα με τις δυνατότητες της, ενώ νέα παιδιά όπως ο Θάνος Ξοβέρης, ο Βασίλης Μπόσκος και ο Χρήστος Μπαρμακτσίδης έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτή την προσπάθεια, με το νέο έτος να φέρνει ακόμα περισσότερα νέα παιδιά στην πρώτη ομάδα που σύντομα και αυτά θα πάρουν τις ευκαιρίες τους!

Η χρονιά ξεκίνησε καλά για τις ομάδες μας και ελπίζουμε να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο και το υπόλοιπο διάστημα, με όμορφο ποδόσφαιρο και χωρίς τραυματισμούς. Μάλιστα αύριο στις 6 το απόγευμα στο εστιάτοριο ''Πλατανάκια'' στα Νέα Βρασνά θα γίνει η καθιερωμένη κοπή πίτας ΟΛΩΝ των τμημάτων του Βρασίδα, όπου και θα αναδειχτούν οι....τυχεροί της χρονιάς! Μικροί και μεγάλοι λοιπόν μαζευόμαστε αύριο στις 6, κόβουμε την πίτα μας και ξεκινάμε την χρονιά έτσι όπως ταιριάζει στον Βρασίδα μας, οικογενειακά!