tpns

tpns
Ένα πραγματικό ντέρμπυ με μεγάλο θέαμα, με πολύ όμορφες φάσεις και πολλές συγκινήσεις έκρυβε το παιχνίδι της Κυριακής 15/2/2015 ανάμεσα στον Βρασίδα Βρασνών και στον Άρη Ξηροποτάμου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Άρης Ξηροποτάμου που έφυγε νικητής και με τους πρώτους τρεις βαθμούς από εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Κατά την προσωπική μου γνώμη ο Ξηροπόταμος έτσι όπως αγωνίστηκε ειδικά στις αντεπιθέσεις του, ήταν από τις καλύτερες ομάδες (στον τομέα αυτόν) που πέρασαν μέσα από τα Βρασνά.

Ιδιαίτερα το δεύτερο γκολ του Άρη από φοβερό πλασέ στην κίνηση, του Μουρατίδη, θα έπρεπε να διδάσκετε ως σεμιναριακό πρότυπο αντεπιθέσεων! Οργάνωση και εκτέλεση ΑΨΟΓΗ !!!

Και όταν ένας μεγάλος αντίπαλος σε χτυπά μέσα στην έδρα σου με αυτόν τον τρόπο, σε συνδιασμό με την δική σου επαναλαμβανόμενη αστοχία και τα λάθη σου, τότε θα σου πάρει το παιχνίδι και θα στο πάρει δίκαια.

Δίκαια λοιπόν ο Άρης έγραψε μια μεγάλη σελίδα επιτυχίας και με την φετινή του πορεία, στην παρθενική παρουσία του στην Β΄ κατηγορία, κάνει όλους να αναρωτιούνται που οφείλεται αυτή η επιτυχία;

Το μυστικό είναι απλό και δεν είναι άλλο από την ενότητα και το άριστο κλίμα που επικρατεί μεταξύ όλων των παιδιών στην ομάδα! Η διοίκηση τρέχει για τα πάντα και ο κόσμος στηρίζει με αγάπη. Χωρίς άγχος ο Ξηροπόταμος αγωνίζεται, γουστάρει και αποδίδει τα μέγιστα καταφέρνοντας να μαζέψει ως τώρα τριάντα βαθμούς, με βάση το απόρθητο κάστρο της έδρας του !!!

Χίλια μπράβο τους !!!

Ο Βρασίδας τώρα, μια μας ζεσταίνει φέτος - μια μας κρυώνει. Σκωτσέζικο ντους ένα πράμα η πορεία του...

Στο σημερινό παιχνίδι θα μπορούσε σίγουρα να είχε καλύτερη τύχη όμως για ακόμα μία φορά χάθηκαν τα άχαστα !

Σίγουρα επίσης η ομάδα επιρεάστηκε και από την αναγκαστική απώλεια του Αντώνη Χαλκιά στο β΄ μέρος ...

Η ιστορία όμως έγραψε Βρασίδας - Άρης 1-3 και η σελίδα αυτή κλείνει εδώ.

Νέα προσπάθεια και νέα σελίδα από την επόμενη Κυριακή με κάθε δυνατή βοήθεια από κάθε παιδί του !!!

xrvr
xrvr

Ξεκίνημα με το αριστερό στον δεύτερο γύρο...

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-3 γνώρισε η ομάδας μας σήμερα το απόγευμα με αντίπαλο την ομάδα του Ξηροποτάμου, ξεκινώντας έτσι με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Ένα όμορφο παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι παρευρέθησαν σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο των Νέων Βρασνών με το αποτέλεσμα του αγώνα να κρίνεται στο πρώτο ημίχρονο, όπου και σημειώθηκαν όλα τα γκολ. Ο αγώνας κρίθηκε στις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχε η ομάδα μας σε αντίθεση με αυτή του Ξηροποτάμου που ήταν πολύ πιο έυστοχη και ικανή στο τελείωμα των φάσεων.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Ξηροποτάμου να ελέγχει τον αγώνα αλλά τον Βρασίδα να έχει τις πρώτες μεγάλες ευκαιρίες στο 12ο και 14ο λεπτό, πρώτα με κεφαλιά του Καδούδη από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν με πλασέ του Χαλκιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από τον τερματοφύλακα που είχε επιχειρήσει έξοδο αλλά δυστυχώς και ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Ξηροποτάμου θα κερδίσει πέναλτι με τον Βρασίδα όμως να διαμαρτύρεται αφού στο χρονικό εκείνο σημείο δύο παίκτες του βρισκόταν στο χόρτο τραυματισμένοι με τον διαιτητή όμως της αναμέτρησης να μην διακόπτει τον αγώνα.

Από το σημείο εκείνο του αγώνα και μετά η ομάδα του Ξηροποτάμου έπαιξε έξυπνα και με δύο πολύ καλά εκτελεσμένες αντεπιθέσεις θα καταφέρει να σκοράρει άλλες δυο φορές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο ίδιο διάστημα η ομάδα μας έχει χάσει ακόμα ενα τετ α τετ με τον Χαλκιά, ο οποίος όμως θα πάρει την "εκδίκηση" του λίγο αργότερα σκοράροντας  από την βούλα του πέναλτι στο 43ο λεπτό του πρώτου, σε μια ακόμα αμφισβητούμενη απόφαση του διαιτητή.

Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα θα μπορούσαμε να είχαμε επιστρέψει ολοκληρωτικά στο μάτς αν το πλασε του Χαλκιά δεν σημάδευε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Με το σκορ στο 1-3 οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

xrvrc

xrvrc

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας κυριάρχησε πλήρως στο αγωνιστικό χώρο αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ που θα τις έδινε ελπίδες για κάτι καλύτερο. Ιδίως στο πρώτο ημίωρο του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, χάνοντας παράλληλα και πολλές ευκαιρίες οι οποίες είτε περνούσαν δίπλα από τα αντίπαλα δοκάρια είτε σταματούσαν στον ικανό αλλά και τυχερό αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η ομάδα μας έκανε την απέλπιδα προσπάθεια δίχως όμως και πάλι να πετύχει κάτι αξιόλογο αφήνοντας παράλληλα και αρκετά κενά πίσω στην άμυνα τα οποία όμως δεν μπόρεσε να τα εκμεταλλευτεί η ομάδα του Ξηροποτάμου, με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει ως τελικό αποτέλεσμα.

Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του και η ομάδα μας μπορεί να τα πάει καλύτερα αφού διαθέτει πολύ καλό υλικό. Η παρουσία των ποδοσφαιριστών μας όμως στις φετινές προπονήσεις της ομάδας κρίνεται επιεικώς ανεπαρκής και αυτό σίγουρα έχει παίξει τον ρόλο του στην φετινή πορεία της ομάδας.

Ελπίζουμε ότι με το ξεκίνημα του δευτέρου γύρου αυτό θα αλλάξει και ότι θα υπάρξει μεγαλύτερη συσπείρωση όλων των ποδοσφαιριστών, προπονητή και διοίκησης έτσι ώστε και η φετινή χρονιά να κλείσει και πάλι με θετικό πρόσημο.

Το έχουμε πει ότι σε αυτή την ομάδα κανείς δεν είναι αναντικατάστατος αλλά και κανείς δεν περισσεύει αρκεί ο κύριος κανόνας που θα επικρατεί να είναι πάντα το καλό της ομάδας!

Καλή συνέχεια στην ομάδα του Ξηροποτάμου και ακόμα καλύτερη στην δικιά μας!