Μια ''χαζή κεφαλιά'' λύγισε έναν εμφανώς ανεβασμένο Βρασίδα που το πάλεψε στα ίσα !!!

vrst

vrst

Όταν παλεύεις στα ίσα ένα τέτοιο παιχνίδι με τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος και στέκεσαι τόσο καλά απέναντί του είναι αμαρτία να φας γκολ από κεφαλία του πιο κοντού παίκτη του γηπέδου.

Μετά λυγίζεις, ανοίγεσαι να ισοφαρίσεις και μοιραία θα αφήσεις κενά και εκεί θα σε χτυπήσουν πάλι.

Οι λεπτομέρειες μετράνε. Όπως και έγινε...

Να ξεκαθαρίσουμε όμως πρώτα κάτι: Ο Γιάννης ο Σχάρας, αυτός ο ''διαβολεμένος κοντός'' του Αστέρα Ανάληψης είναι παιχτούρα ο άνθρωπος. Αυτός καλά έκανε και πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 50΄ λεπτό. Και το πόσο μεγάλος παίκτης είναι το πιστοποίσε και στη συνέχεια με ακόμα δύο γκολ που πέτυχε. Αυτός έπαιξε για την ομάδα του, κέρδισε και μπράβο του. Είναι άδικο όμως (και χαζό να προσθέσω...)  να έχεις τόσα ψηλά κορμιά στην άμυνα σου και για μια στιγμιαία αβλεψία να δέχεσαι ένα τέτοιο κρύο γκολ. Αν στην φάση αυτή έβγαιναν τα μαρκαρίσματα σωστά, θα μιλούσαμε σήμερα για ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι αφού ο Βρασίδας μετά από πολύ καιρό έδειξε το καλό μαχητικό και ατσάλινο πρόσωπο του.

ότι έγινε - έγινε όμως και δεν αλλάζει. Το σημαντικό για τον Βρασίδα είναι να κρατήσει αυτόν τον μαχητικό χαρακτήρα που έδειξε στο παιχνίδι με τον Αστέρα Ανάληψης και για την συνέχεια του πρωταθλήματος

Ακολουθεί το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ιστότοπο του Βρασίδα Βρασνών:

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε....

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-3 γνώρισε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Αστέρα Ανάληψης σε ένα βαρύ και λασπωμένο αγωνιστικό χώρο.

Με νέα πρόσωπα στον πάγκο τους Μίλτο Τραϊκούδη και Αντώνη Χαλκιά η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά έχοντας ως κύριο στόχο να διαφυλάξει το μηδέν στην άμυνα. Στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα η ομάδα της Ανάληψης βρέθηκε δυο φορές κοντά στο γκολ αλλά οι επιθετικοί της δεν κατάφεραν να σκοράρουν από ευνοική θέση.

mlxl

mlxl

Στο υπόλοιπο διάστημα, μέχρι και την λήψη του ημιχρόνου, η ομάδα μας κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, έχασε καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί, ενώ έχει να διαμαρτύρεται για την φάση του 35ου λεπτού όταν ο επιθετικός μας Κώστας Καδούδης ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον τελευταίο αμυντικό της αντίπαλης ομάδας, με τον διαιτητή όμως της αναμέτρησης να θεωρεί ότι ο ποδοσφαιριστής μας δεν βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ και να τιμωρεί τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή μόνο με κίτρινη κάρτα.  Μ' αυτά και μ΄αυτά οι δυο ομάδες οδήγηθηκαν στ' αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Ανάληψης μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να σκοράρει στο 50ο λεπτό του αγώνα με κοντινή κεφαλιά μετά απο εκτέλεση φάουλ. Πέντε λεπτά αργότερα θα διπλασιάσει τα τέρματα της, βάζοντας στέρεες βάσεις για την νίκη. Η ομάδα μας από το 65ο λεπτά και μετά θα προσπαθήσει να αντιδράσει και θα χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 70ο λεπτό, με τον Βασίλη Μπόσκο να μην προλαβαίνει για ελάχιστα κλάσματα του δευτερολέπτου να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε προβολή που πραγματοποίησε και ενώ η μπάλα είχε πορεία παράλληλη με το αντίπαλο τέρμα. Στο 75ο λεπτό η ομάδα μας θα δεχτεί και τρίτο γκολ στην κόντρα και το μόνο που θα καταφέρει ως την λήξη του αγώνα είναι να σημειώσει ένα γκολ με τον Βασίλη Μπόσκο γρέφοντας το τελικό 1-3.

Κόντρα σε μια πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν για το καλύτερο αλλά προδόθηκαν για μια ακόμα φορά από τις στημένες φάσεις, οι οποίες φέτος μας έχουν στερήσει πολλούς βαθμούς. Σε γενικές γραμμές όμως η ομάδα έπαιξε καλά και όλα τα παιδιά προσπάθησαν μέχρι τέλους για την νίκη.

Είμαστε σίγουροι ότι αν οι ποδοσφαιριστές μας συνεχίσουν να αγωνίζονται με το ίδιο πάθος θα καταφέρουν να κερδίσουν και αγώνες και όχι μόνο τις εντυπώσεις όπως συμβαίνει επί το πλείστον.

Υπάρχουν ακόμα αρκετές αγωνιστικές, ενώ τα δύο επόμενα παιχνίδια είναι επίσης εντός έδρας με ομάδες που θεωρούνται στα μέτρα μας, με την νίκη σε αυτά τα ματς να αποτελεί μονόδρομο!

Καλή συνέχεια στην ομάδα της Ανάληψης στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος και ευχόμαστε σύντομα και η δική μας ομάδα να μπορέσει να συνδυάσει τις καλές εμφανίσεις με νίκες!