vrnp

vrnp
Για ογδόντα σχεδόν λεπτά κανείς από όσους βρεθήκαμε χθες στο γήπεδο των Νέων Βρασνών δεν μπορούσε να εξηγήσει, αν ο Βρασίδας προσπαθούσε να αυτοκτονήσει αγωνιστικά ή αν δεν είχε παρουσιαστεί ο ίδιος στο γήπεδο και έστειλε σωσίες στην θέση των παικτών του....

Ευτυχώς αυτό ξεπεράστηκε στα τελευταία 10-15 λεπτά του αγώνα λεπτά και με ''ολική αγωνιστική επαναφορά'' των παιδιών στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήρθε η ανατροπή και η νίκη σε ένα παιχνίδι που ίσως μείνει αξέχαστο ως παράδειγμα για να μην ξανασυμβεί αυτό που έγινε στα πρώτα 80΄ λεπτά.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο Βρασίδας προσπάθησε να ''αυτοκτονήσει αγωνιστικά'' με αυτή την τόσο κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ευτυχώς όμως για εκείνον ο Αντώνης Πασαλής και ο Κώστας Καδούδης που μπήκαν στο Β΄ μέρος και η τελική αφύπνιση όλων έφεραν την νίκη και τα χαμόγελα στα Βρασνά!

Τελικά 10 λεπτά ως πραγματικός ΒΡΑΣΙΔΑΣ ήταν αρκετά !!!

Οφείλουμε όμως να δώσουμε και πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Νέας Απολλωνίας. Καθαρή, πεντακάθαρη, μαχητική και φιλότιμη ομάδα που αγωνίστηκε με ελείψεις και με όλο το θάρος και την δύναμη που είχε. Ηρωική προσπάθεια των παιδιών αυτών που σχεδόν ολομόναχα (με ελάχιστους ανθρώπους δίπλα τους..) μπορούν και κρατούν την ομάδα στην κατηγορία. Χίλια μπράβο τους!

Ξύπνησες; Νίκησες....

Με σκορ 5-2 επικράτησε ο Βρασίδας Βρασνών επί του Μέγα Αλέξανδρου Ν. Απολλωνίας στην ...μάχη των στρατηγών του ομίλου μας σε ένα παιχνίδι πλούσιο σε γκολ αλλά όχι και σε θέαμα, για 85 λεπτά τουλάχιστον.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μέγα Αλέξανδρο να μπαίνει δυνατά στον αγώνα και να σκοράρει στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις του. Η πρώτη φάση για την ομάδα μας καταγράφηκε στο 20ο λεπτό με τον Βασίλη Μπόσκο να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Ο ίδιος παίκτης δεν θα μπορέσει και πάλι να σκοράρει στο 35ο λεπτό όταν και η προβολή του από το ύψος της μικρής περιοχής θα φύγει ψηλά πάνω από την εστία. Αυτές ήταν και οι μοναδικές φάσεις που κατέγραψε η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο, όντας φλύαρη και κουραστική στο κατέβασμα της μπάλας, με την αντίπαλη ομάδα να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις δίχως όμως επιτυχία. Έτσι με το 0-1 να παραμένει οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

nap

nap

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυο αλλαγές, αυτές των Πασαλή και Καδούδη σε μια προσπάθεια να τονωθεί η επίθεση της ομάδας μας. Και πριν συμπληρώσουμε 5 λεπτά αγώνα στο δευτέρο ημιχρόνο, ο Αντώνης Πασαλής θα σκοράρει με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντίνου Κυπαρίσση, φέρνοντας τον αγώνα στα ίσα.

Όλοι πιστέψαμε ότι αυτό το γρήγορο γκολ θα αφύπνιζε τους ποδοσφαιριστές μας και θα απέδιδαν βάσει των δυνατότητων τους αλλά αντ' αυτού η ομάδα μας έπεσε σε ακόμια πιο βαθύ λήθαργο! Αποτέλεσμα αυτού ήταν η ομάδα μας στο 60ο λεπτό να δεχτεί και δεύτερο γκολ από το σημείο του πέναλτι με την Νέα Απολλωνία να επικρατεί κατά κράτος σε όλες τις μονομαχίες. Η ομάδα μάς μέχρι και το 80ο λεπτό δείχνει ανήμπορη και ανίκανη να αντιδράσει, δίχως να δημιουργεί δφάσεις, με εξαίρεση ένα οριζόντιο δοκάρι του Ντίνου Κυπαρίσση σε απευθείας εκτέλεση φαουλ στο 70ο λεπτό.

Το γκολ της ισοφάρισης του Κώστα Καδούδη και πάλι με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βασίλη Κεφαλά στο 83ο λεπτό θα ξυπνήσει αυτή την φορά για τα καλά την ομάδα μας, η οποία μάλιστα δύο λεπτά αργότερα θα συνεργαστεί άψογα στο χώρο του κέντρου και με τον Αντώνη Πασαλή τελικό αποδέκτη θα φτάσει στην ολική ανατροπή γράφοντας στο 85ο λεπτό το 3-2.

Ο Αντώνης, κατά την προσωπική μου εκτίμηση, ήταν αυτός ο οποίος πίστεψε περισσότερο από όλους στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, και ως άλλος.... Van Persie αφιχθείς εκ Μάντσεστερ, παρέσυρε και τους υπόλοιπους, που είχαν αρχίσει να απογοητεύονται όσο περνούσε ο χρόνος και δεν έμπαινε κάποιο γκολ. Στις καθυστερήσεις η ομάδα μας θα πετύχει άλλα δύο γκολ, πρώτα με τον βενιαμίν της ομάδας μας, Στέργιο Τερζή, που είχε περάσει επίσης ως αλλάγη από το 75ο λεπτο και θα κλείσει το σκορ με μια συνηθισμένη για την αξία του λόμπα, ο Μπάμπης Παπαθανασίου.

vrnps

vrnps

Το τελικό 5-2 φαντάζει εντυπωσιακό αλλά δεν ήρθε καθόλου εύκολα, αφού η ομάδα μας ήταν κάκιστη στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος των πρώτων 80 λεπτών με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα και με το δίκιο της να έχει αξιώσεις από το παιχνίδι.

Ευτυχώς, έστω και αργά, η ομάδα ξύπνησε και με την απόδοση της στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα μας έκανε όλους να απορούμε αν οι ίδιοι ποδοσφαιριστές αγωνιζόταν και στα πρώτα 80 λεπτά του αγώνα!

Ελπίζουμε ότι το φινάλε του αγώνα θα γίνει φάρος για την συνέχεια του πρωταθλήματος και στο τέλος αυτού η ομάδα να έχει καταφέρει να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορει!