vrsn

vrsn
Επιτυχιών συνέχεια για τον Βρασίδα αφού επικράτησε με σκορ 1-0 επί του ΠΑΟΚ Ανοιξιάς σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο των Νέων Βρασνών, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 5ου ομίλου της Β' Ερασιτεχνικής της Ε.Π.Σ.Μ.

(Ρεπορτάζ από τον ιστότοπο του Βρασίδα Βρασνών)

Ο Βρασίδας κατέβηκε στο γήπεδο με σκοπό να συνδυάσει στο σημερινό αγώνα την νίκη, προσφέροντας παράλληλα και όμορφο θέαμα στους πολυπληθείς, για τα ερασιτεχνικά δεδομένα, φιλάθλούς του αλλά κατάφερε μόνο το πρώτο, που όμως σε ένα πρωτάθλημα είναι και το σημαντικότερο.

Ο αγώνας στο πρώτο εικοσάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα μας να έχει σαφή υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική. Η πρώτη σημαντική φάση καταγράφηκε στο 23ο λεπτό όταν και το μακρινό σουτ που εξαπέλυσε ο Κώστας Καρακεχαγιάς έξω από την περιοχή θα προσκρούσει στο οριζόντιο δοκάρι και θα περάσει άουτ.

Η συνέχεια ήταν εξίσου υποτονική με την ομάδας μας να μην καταφέρνει να πατήσει περιοχή, με μοναδική εξαίρεση την φάση του 40ου λεπτού όταν και ο Γιάννης Πλουμούδης θα βρεθεί μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα με τον τελευταίο να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του ποδοσφαιριστή μας.

Με το στείρο 0-0 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

vrsnb

vrsnb

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στους ίδιου ρυθμούς, με ανούσια δηλαδή υπεροχή της ομάδας μας. Η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο των Ντίνου Κυπαρίσση και Κώστα Καδούδη θα φρεσκάρει επιθετικά την ομάδα μας, με τον τελευταίο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 65ο λεπτό, να κινείται όμορφα έξω από την μεγάλη περιοχή των αντιπάλων μας και μεξαφνικό ευθύβολο σουτ να λύνει τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα μας.

Το γκολ έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα μας η οποία μέχρι και το 80 λεπτό έχασε κλασικές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς με κυριότερη αυτή του Αντώνη Πασαλή που από ευνοϊκή θέση στην μικρή περιοχή θα σημαδέψει πάνω από το δοκάρι. Στο 83ο λεπτό η ομάδα της Ανοιξιάς θα γίνει ιδιαίτερα απειλητική αφού αντίπαλος επιθετικός θα βρεθεί αφύλακτος στην μικρή μας περιοχή και με τον τερματοφύλακα μας εξουδετερωμένο, αλλά ευτυχώς για εμάς αντί απλά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα θα καταφέρει να την απομακρύνει!

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα μας θα χάσει και νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Γιώργο Λαζαρούδη τον νεότερο να επελαύνει από την άμυνα, να βρίσκεται σε θέση σέντερ φορ αλλά να μην καταφέρνει στο τέλος να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μ' αυτά και μ' αυτά θα φτάσουμε στο τετράλεπτο των καθυστερήσεων όπου και η ομάδα μας θα κινδυνέψει δύο φορές να ισοφαριστεί!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντώνης Πασαλής θα εξιλεωθεί για την χαμένη του ευκαιρία απομακρύνοντας την μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή ενώ στην ακροτελεύτια φάση του αγώνα ο αντίπαλος επιθετικός θα βρεθεί αφύλακτος στην μικρή μας περιοχή με το σου όμως που επιχείρησε να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι, γλιτώνοντας μας από το έμφραγμα!

Το τελικό σφύριγμα του αγώνα ήρθε για να λυτρώσει τους ποδοσφαιριστές μας που κινδύνεψαν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους.

Είναι σημαντικό ότι η ομάδα πλέον καταφέρνει και κερδίζει ακόμα και όταν δεν παίζει καλά, αφού όπως είπαμε οι νίκες είναι αυτές που έχουν αξία. Είναι επίσης σημαντικό ότι στον δεύτερο γύρο η ομάδα πραγματοποιεί γενικότερα πολύ καλύτερες εμφανίσεις απ' ότι στον πρώτο γύρο και ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι και μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Έχει καταφέρει να ψαλιδίσει κατά πολύ την διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται ακριβώς από πάνω του και μπορεί να αναρριχηθεί και άλλο στην βαθμολογία έτσι ώστε να κλείσει η φετινή χρονιά με μια αξιοπρεπή συγομιδή βαθμών.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη τους και ελπίζουμε να κρατήσουν την συσπείρωση τους για τα επόμενα τέσσερα παιχνίδια που απομένουν στον φετινό πραγματικά μαραθώνιο!