ger

ger
Η σέντρα βγαίνει στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Γιώργος Λαζαρούδης, ο πρεσβύτερος, ο Γερμανός, με τεχνικό σουτ θα στείλει την μπάλα να στρυφογυρίσει στο απέναντι κάθετο δοκάρι και αργά - βασανιστικά να καταλήξει στα αντίπαλα δίχτυα!!!

Η ιστορία ενός Μυθικού γκολ είχε ήδη γραφτεί στο γήπεδο της Αστραπής Νικομηδινού με ολόχρυσα γράμματα.

Το απόγευμα της Κυριακής 17 Μαίου 2015 ο Γιώργος Λαζαρούδης, ο Γερμανός του Βρασίδα Βρασνών άλλαζε το όνομα στο διαβατήριο του σε Αλεμάο (Βραζιλιάνος) του Βρασίδα και διάβαινε το κατώφλι της ιστορίας των μυθικών σκόρερ του ερασιτεχνικού και όχι μόνο ποδοσφαίρου!!!

Το μόνο που θα πούμε επιπλέον είναι πως ρεπορτάζ του αγώνα είναι πολύ φτωχό για να περιγράψει την ποδοσφαιρική μαγεία που έζησαν όσοι τυχεροί θεατές παρακολούθησαν ζωντανά το παιχνίδι και το γκολ αυτό στο 90+ που έγραψε ιστορία, αλλά ο θρύλος του θα παραμένει ζωντανός καθώς θα περνά από γενιά σε γενιά!!!

nik

nik
(Οι σκόρερς για την Αστραπή Νικομηδινού ήταν: Ταουκίδης - Σπανός και Ξανθόπουλος)

Το ρεπορτάζ από τον ιστότοπο του Βρασίδα Βρασνών:

Ολική επαναφορά!

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι Αστραπή Νικομηδινού και Βρασίδας Βρασνών αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3, με την ομάδα μας να να κάνει....γερμανική ανατροπή αφού στο 35ο λεπτό του αγώνα βρισκόμασταν ήδη πίσω στο σκορ με τρία τέρματα.

Με πολλές απουσίες παρατάχτηκε και χθες η ομάδα μας αλλά παρόλα αυτά κατάφερε για 5ο σερί αγώνα να παραμείνει αήττητη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Στέργιο Τερζή, ο οποίος όμως θα σημαδέψει το δοκάρι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο.

Στην συνέχεια η ομάδα της Αστραπής θα αναλάβει πρωτοβουλία, για να ακολουθήσει ένα εφιαλτικό τέταρτο για την ομάδα μας μεταξύ 20ου και 35ου λεπτού όπου και η ομάδα μας θα δεχτεί τρία γκολ, όλα με αντεπιθέσεις.

Το μόνο που θα καταφέρει η ομάδα μας πριν την λήξη του ημιχρόνου θα είναι να μειώσει 3-1 με σκορερ τον Αντώνη Χαλκιά και με αυτό το σκορ οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

vrsn

vrsn

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο προπονητής της ομάδας θα προσπαθήσει να αφυπνίσει τους ποδοσφαιριστές μας, που σε κάποια σημεία του πρώτου ημιχρόνου έδειξαν υπερβάλλουσα χαλαρότητα.

Οι φωνές του μάλλον έπιασαν τόπο αφού η εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη με τον ίδιο μάλιστα να αγωνίζεται σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Μέχρι το 70ο λεπτό η ομάδα μας είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, την οποία όμως δεν την μετουσίωσε σε κάποιο γκολ.

Στο 75ο λεπτό ο Μίλτος Τραϊκούδης και ο Αντώνης Χαλκιάς συνηθισμένοι σε συνεργασίες εντός και εκτός γηπέδου θα καταφέρουν μετά από σέντρα του πρώτου και κεφαλιά του τελευταίου να μειώσουν για την ομάδα μας σε 3-2 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στην συνέχεια η ομάδα μας θα τα παίξει όλα για όλα για την ισοφάριση.

Στο 88ο λεπτό η ομάδα μας θα δεχτεί την πρώτη κόκκινη της κάρτα στο πρωτάθλημα με τον....συνήθη ύποπτο Κώστα Λαφαζάνη και το έργο της θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο.

gerb

gerb

Στην τελευταία όμως φάση του αγώνα η ομάδα μας θα κάνει μια τελευταία επίθεση, με τον Μίλτο Τραϊκούδη να βγάζει σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου βρισκόταν αφύλακτος ο νεοεισελθών στο παιχνίδι Γιώργος Λαζαρούδης, ο πρεσβύτερος, ο Γερμανός, ο οποίος με τεχνικό σουτ θα στείλει την μπάλα να στρυφογυρίσει στο απέναντι κάθετο δοκάρι και αργά και βασανιστικά να καταλύγει στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας, δικαιώνοντας έτσι τον Γκάρι Λίνεκερ ο οποίος σε παλαιότερη του δήλωση ανέφερε ότι το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι που αγωνίζονται 22 παίκτες και στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί!!!

Συγχαρητήρια στα παιδιά που για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξαν χαρακτήρα αν και άργησαν κάτα ένα σχεδόν ημίχρονο να μπουν στον ρυθμό του αγώνα.

Αυτό είναι ως ένα σημείο και λογικό αφού δεν υπάρχει κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον για την ομάδα.

Έχουν μείνει τρεις αγωνιστικές και ελπίζουμε τα παιδιά να συνεχίσουν έτσι ώστε να κλείσουμε το φετινό πρωτάθλημα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.