tzn

tzn
Είμαστε ακόμα ζωντανοί στη σκηνή κι αν μας αντέξει το σκοινί, θα φανεί στον... Ξηροπόταμο! Έστω και με σύνθεση εκτάκτου ανάγκης η Τρωάδα Ασπροβάλτας επιβλήθηκε της αξιόμαχης ΑΕ Κορώνειας σε ένα παιχνίδι που στο τέλος έγινε θρίλερ με το τελικό 3-2 και ετοιμάζεται για την συνέχεια των Play-Off μέσα στον Άρη Ξηροποτάμου

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά....

Η Τρωάδα του Γωργου Ανδρεάδη καταλαμβάνοντας τελικά την 4η θέση στο πρωτάθλημα ξεκίνησε σήμερα την σειρά των Play-Off με την 5η ομάδα της βαθμολογίας, την ΑΕ Κορώνειας δηλαδή, μέσα στην Ασπροβάλτα.

Έκπληκτος ο Γιώργος Ανδρεάδης όλη την εβδομάδα έβλεπε τον ένα μετά τον άλλο τους παίκτες του να λείπουν για κάθε πιθανό και απίθανο λόγο...

Τραυματισμοί, τιμωρίες, εξετάσεις, επαγγελματικές υποχρεώσεις και κάποια άλλα πράγματα που δεν είναι της παρούσης, στέρησαν πολλά παιδιά από την ενδεκάδα της ΑΕ Αγίου Γεωργίου με αποτέλεσμα να παραταχθεί μια ενδεκάδα ''Εκτάκτου Ανάγκης'' που όμως τελικά τα πήγε περίφημα και νίκησε τελικά την Κορώνεια με 3-2 σε ένα πολύ δύσκολο ματς που στα τελευταία λεπτά έσπαγαν καρδιές!

bgp

bgp

Η Τρωάδα είχε απουσίες (μέχρι και ο Τερματοφύλακας Νίκος Ζαβαλέρης έπαιξε μέσα..) είχε όμως και την ευτυχία να βρεθεί σε ''δαιμονισμένη μέρα'' ο ''δολοφόνος'' της, ο Μπόγκι Πετρώφ, που με τρία εξαιρετικά γκολ έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση των Play-Off όπου και θα αγωνιστεί μέσα στον Άρη Ξηροποτάμου, ο ποίος ηττήθηκε από τον ΜΑΣ Στίβος στον  σημερινό αγώνα κατάξης.

Η Ασπροβάλτα προηγήθηκε με 2-0 με δύο σουτάρες του Μπόγκι στο ημίχρονο και όλοι πίστεψαν ίσως ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει...

Όμως η φιλότιμη Κορώνεια του Παναγιώτη Αδελφόπουλου δεν το έβαλε κάτω και πίεσε αρκετά στο Β΄ μέρος χάνοντας μάλιστα μεγάλες ευκαιρίες.

Λίγο πριν το τέλος η Κορώνεια μείωσε σε 2-1 και το παιχνίδι έγινε ντέρμπυ με τα όλα του!

Σε μια φοβερή αντεπίθεση του Παναγιώτη Ανδρεάδη, που πέρασε σχεδόν όλη την ομάδα της Κορώνειας ο Μπόγκι πήρε το ριμπάουντ της απόκρουσης του αντίπαλου τερματοφύλακα και με φοβερά ψύχραιμο ζυγισμένο πλασέ έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα της Κορώνειας!

Το 3-1 πανηγυρίστηκε έξαλα και θα έλεγε κανείς πως έκλεινε την υπόθεση -νίκη- για το παιχνίδι, αλλά η Κορώνεια δύο λεπτά μετά, σε μια ανύποπτη στιγμή πέτυχε το 2-3 με ένα πραγματικά ''κρύο γκολ'' από διαδοχικά λάθη στην άμυνα και οι παλμοί αυξήθηκαν και πάλι στα τελευταία δραματικά λεπτά.

Το 3-2 όμως δεν άλλαξε και το τελικό σφύριγμα του αγώνα βρήκε την Τρωάδα να ετοιμάζει βαλίτσες για τον Ξηροπόταμο όπου και θα κριθεί οριστικά η υπόθεση Άνοδος για την φετινή χρονιά!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της Τρωάδας που έδωσαν μέσα σ΄ αυτό το καμίνι του Ιουνίου τον καλύτερο εαυτό τους!

xtz

xtz

Θα μου επιτρέψετε να κάνω μια ξεχωριστή αναφορά στο πάθος και την προσφορά του Δημήτρη Χατζηγιαννάκη.

Αυτουνού του πραγματικού εργάτη της ομάδας που πάντα είναι εκεί όταν χρειάζεται και σιωπηλά, ακούραστα, αθόρυβα δίνει την ψυχή του ολόκληρη για την ΑΕ Αγίου Γεωργίου χρόνια τώρα.

Σήμερα ο Δημήτρης έπαιζε με αιμοραγία στην πλάτη (από παλιότερο πρόβλημα που χρειάζεται εγχείρηση) και όμως έσφιξε τα δόντια και άντεξε ένα υπερπολύτιμο ημίχρονο για την ομάδα του!

Χίλια μπράβο σου ρε παλίκαρε, κοντέ στο μπόι και γίγαντα στην ψυχή!!!

Καλή συνέχεια στα παιδιά και στον Γιώργο Ανδρεάδη. Μακάρι να μπορεί να συγκεντρώσει όλους τους αξιόμαχους παίκτες του στο επόμενο παιχνίδι και να αγωνιστούν όσο καλύτερα γίνεται !!

Σημασία μετά απ΄ όλα αυτά έχει ότι η ομάδα παραμένει ακόμα ζωντανη στον στόχο της ανόδου και έχει και άλλες ευκαιρίες να συνεχίσει να αγωνίζεται γι΄ αυτόν.

Μένουν κάποιες μέρες για το επόμενο παιχνίδι για να ξεκουραστεί, να συγκεντρωθεί και να ετοιμαστεί για το επόμενο παιχνίδι και μακάρι να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα υπάρχουν στην ενδεκάδα και τις απουσίες.